Wysokie czynsze komercyjne. Idą zmiany w najmie mieszkań komunalnych
Ustawa o ochronie praw lokatorów może doczekać się dużych zmian, ale niektóre na pewno wzbudzą spore kontrowersje, a nawet opór.
To mieszkania dla osób o niskich dochodach
- Obecne przepisy powodują, że tylko wskazana grupa najemców lokali komunalnych ma obowiązek do cyklicznego przedstawiania swojego statusu finansowego i majątkowego. Może to być odbierane jako nierówne traktowanie lokatorów zasobu komunalnego, zwłaszcza, że osoby, które nie mieszczą się w określonych kryteriach ponoszą z tego tytułu konsekwencje, to znaczy podwyżkę czynszu - odpowiada „Pomorskiej” Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM w Bydgoszczy. - Zważywszy, że mieszkaniowy zasób komunalny ma, co do zasady, służyć zabezpieczaniu potrzeb gospodarstw domowych o niskich dochodach i z założenia lokale go tworzące powinny mieć charakter rotacyjny, słuszną wydaje się koncepcja weryfikacji dochodowej wszystkich najemców. Właściwym byłoby umożliwienie gminom wypowiedzenia umów najmu osobom, które znacząco przekraczają określone kryteria.
Weryfikacja dochodów w Bydgoszczy i Toruniu - tak to wygląda
Dodajmy, że np. w Bydgoszczy do weryfikacji (do 30 czerwca br.) poddane zostały 934 gospodarstwa domowe, z czego złożono 576 deklaracji, w przypadku których kryterium dochodowe nie zostało przekroczone i 16, gdy je przekroczono i wyliczono nową wysokość czynszu.
Jak zaś informuje Aleksandra Kowalewska, główny specjalista ds. zamiany mieszkań Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu, z 282 najemców zweryfikowanych w Toruniu, podwyżkę czynszu otrzymały 33 rodziny: - Weryfikacji dochodowej podlega 19,77 proc. najemców lokali z mieszkaniowego zasobu gminy.
Co ma się zmienić i może nie spodobać się części najemców?
To regularna i obowiązkowa weryfikacja zarobków wszystkich najemców mieszkań komunalnych, przeprowadzana nie rzadziej niż raz na 5 lat, w wyniku której osoby lepiej zarabiające będą płacić czynsze bliższe stawkom rynkowym, co oznacza dla nich spore podwyżki.
- Ministerialna propozycja zakłada, że osoby lepiej zarabiające nie opuszczą przymusowo budynków komunalnych, ale będą płacić wyższy czynsz, który w dłuższej perspektywie czasowej pozwoli np. na szybsze finansowanie remontów bloków i kamienic, nierzadko kompleksowych - komentuje Magdalena Markiewicz, ekspertka rynku nieruchomości.
A na to dziś brakuje pieniędzy, co widać patrząc na stan niektórych budynków komunalnych...
Dorota Benz-Kostrzewska z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu uważa, że to dobry kierunek: „Wyeliminuje osoby z wysokimi dochodami, które spokojnie mogłyby na wolnym rynku kupić czy wynająć mieszkanie poza zasobem gminy, a to umożliwiłoby wynajęcie mieszkania osobom biedniejszym. Gdybyśmy dziś mieli przeprowadzić weryfikację, byłoby to ok. dwóch tysięcy, czyli 50 procent umów” - powiedziała w „Rozmowie Dnia” Radia PiK.
Koniec z automatycznym dziedziczeniem lokali komunalnych
Nowe przepisy mają także pozbawić możliwości automatycznego „dziedziczenia” mieszkań komunalnych przez osoby bliskie, czyli mówiąc bardziej formalnie wstępowania w najem lokalu gminnego na podstawie artykułu 691 kodeksu cywilnego (według nowych zasad „dziedziczenie” przez bliskich ma się odbywać z weryfikacją dochodową - niezależnie od tego, kiedy zmarły podpisał umowę najmu).
- Po śmierci najemcy prawo do lokalu mieszkalnego może przejść na osoby bliskie, które z nim stale mieszkały, co ściśle uregulowane jest w art.691 kodeksu cywilnego, ale nie jest to dziedziczenie w rozumieniu prawa spadkowego. Osoby te mogą wstąpić w stosunek najmu lokalu bez badania dochodów, jednak wymaga to zgody właściciela lokalu, którym jest Gmina Miasta Toruń. Należy zaznaczyć, że w tym przypadku nowy najemca bierze na siebie wszystkie prawa, ale i obowiązki zmarłego lokatora - informuje Aleksandra Kowalewska.
- Warto zaznaczyć, że szersza koncepcja zmian w wynajmie mieszkań komunalnych nie została jeszcze wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu. Możemy zatem bazować jedynie na zapowiedziach przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Technologii - podkreśla Markiewicz. - Jednak widoczny jest kierunek deklarowanych zmian, który zakłada ograniczenie wykupów mieszkań komunalnych z bonifikatą lub nawet wprowadzenie całkowitego zakazu takich preferencyjnych transakcji - z możliwością utrzymania wykupów po cenach rynkowych.