Żory: Muzeum inwestuje w bezpieczeństwo zbiorów. Powstaną tu komory fumigacyjne. Do czego one posłużą?
W tym artykule:
Eksponaty z egzotycznych krajów mogą być zainfekowane robactwem, pleśnią, grzybami
Głównym elementem pracowni konserwatorskiej, a więc i projektu będzie wyposażenie Muzeum Miejskiego w Żorach w komory fumigacyjne. Co to takiego?
- Komory fumigacyjne zapewnią bezpieczeństwo mikrobiologiczne zbiorów. Nasze muzeum pozyskuje eksponaty z różnych stron świata, wiele z nich pochodzi z Afryki, Azji, Ameryki Południowej. Aktualnie staram się o grant na zakup rzeczy z Amazonii. One mogą być zainfekowane robactwem, pleśnią, grzybami itp. Żeby umieścić je w magazynie, gdzie znajdują się eksponaty bez szkodliwych mikrobów, trzeba poddać je fumigacji, czyli wytruciu niewidzialnych okiem organizmów – wyjaśnia dr Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.
Jak dodaje, najbardziej wrażliwe zbiory są pochodzenia roślinnego. Mikroorganizmy nie zjedzą kamienia, ale liście pnączy czy tkaniny już tak. Wiele szkód potrafią wyrządzić też rodzime mole czy myszy.
Kwarantanna próżniowa i termiczna
Powstająca przestrzeń umożliwi profesjonalną, ciągłą i niezależną od bieżącej sytuacji finansowej opiekę nad zbiorami muzealnymi. Wszystko to zgodnie z polityką konserwatorską placówki, zakładającą stały nadzór i działania prewencyjne.
- Zadanie obejmuje wyposażenie wyremontowanych pomieszczeń w podstawowy sprzęt (stoły, regały, szafki, krzesło laboratoryjne, wózki, lampę) oraz specjalistyczne urządzenia: dygestorium, zestaw odciągowo-filtracyjny, ozonator z miernikiem. Kluczowym elementem projektu jest budowa trzech autorskich komór konserwatorskich – kwarantanny, próżniowej i termicznej – które wspierać będą prewencję mikrobiologiczną, dezynfekcję i dezynsekcję zbiorów – wylicza muzeum.
76 245,00 zł od ministra kultury
Realizacja projektu stanowi również spełnienie wymogów związanych z posiadaniem własnej pracowni konserwatorskiej. Wynika to z uzyskania przez placówkę statusu muzeum rejestrowego.
Wartość zadania: 100 070,00 zł, dofinansowanie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego z Funduszu Promocji Kultury: 76 245,00 zł