Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. 150 kolarzy na starcie
"Dawno pod względem technicznym i organizacyjnym nie oczekiwaliśmy na start z takim spokojem. Mamy już wszystkie wymagane pozwolenia i zgody. Wygląda na to, że dopisze nam też pogoda i nie powtórzy się sytuacja sprzed roku, kiedy z powodu oberwania chmury jeden z etapów został anulowany. Na trasie zapowiada się bardzo ciekawa rywalizacja, bo wśród blisko 150 zawodników na starcie będą medaliści niedzielnych mistrzostw kraju. To nas zawsze cieszy, bo chcemy, by ten wyścig był jak najbardziej polski" – zapowiedział przewodniczący Komitetu Organizacyjnego WSiO Waldemar Krenc.
Oto zapis konferencji:
Stawkę tegorocznej edycji będą stanowili zawodnicy z 26 grup kolarskich, w tym 10 z Polski, a wśród zagranicznych m.in. z Australii, Kanady i Rwandy. Sośród krajowych ekip ze statusem zawodowców pojadą kolarze Mazowsze Serce Polski i Voster ATS.
"W zespole Mazowsza będą m.in. Paweł Bernas i Mateusz Gajdulewicz, którzy finiszowali za mistrzem Polski Rafałem Majką. Z kolei w drużynie Vostera pojedzie ubiegłoroczny triumfator Wyścigu Solidarności Tobiasz Pawlak, który wówczas reprezentował Mazowsze Serce Polski oraz drugi w klasyfikacji generalnej Patryk Stosz" – poinformował rzecznik WSiO Mariusz Goss.
Polscy kolarze są też na listach startowych zagranicznych ekip. M.in. mistrz Polski z 2022 r. Norbert Banaszek i Marcin Budziński jeżdżący w barwach czeskiej grupy ATT Investments oraz Bartłomiej Proć i Artur Sowiński w niemieckim Run&Race Wibatech.
Kolarze od środy do soboty pokonają trasę o łącznej długości blisko 700 km. Podzielono ją na pięć etapów, z których tylko dwa będą płaskie. Trasa wiedzie przez trzy województwa, a najwięcej czasu kolarze spędzą na drogach Podkarpacia.
Peleton wystartuje w środę o godz. 10.10 ze Strzyżowa pod Rzeszowem. Pierwszy etap zakończy się w Sędziszowie Małopolskim, a tego samego dnia po południu kolarze przejadą z Ropczyc do Stalowej Woli. W czwartek pokonają najdłuższą trasę w tegorocznej edycji między Jedliczami a Dębicą (173,7 km), a w piątek rywalizować będą na trasie Trzcinica – Mielec. Ostatni, sobotni etap wieść będzie z Kielc do Łodzi.
"Zwycięzcę poznamy około godz. 14, ale w tym roku meta nie będzie na ulicy Piotrkowskiej, lecz na ul. Przybyszewskiego. Zapraszam wszystkich, żeby zobaczyć finisz, prawdziwe zawodowe kolarstwo oraz polskich olimpijczyków” – dodał Krenc.
Pula nagród 36. edycji imprezy wynosi 100 tys. zł. Kolarze, oprócz walki o zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej (żółta koszulka), będą też rywalizować w trzech innych kategoriach: punktowej (biała koszulka), górskiej (zielona) i młodzieżowej (niebieska).
Imprezie towarzyszy Mini Wyścig Solidarności, czyli cykl kolarskich zawodów dla dzieci.
Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1990 roku, a przez lata wśród triumfatorów rywalizacji byli czołowi polscy kolarze, m.in. Dariusz Baranowski (w 1993 r.), Tomasz Brożyna (1991, 1996, 1998 i 1999), Piotr Wadecki (1997 i 2005) czy Mariusz Witecki (2012).
Trasa 36. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków:
środa
1. etap, Strzyżów - Sędziszów Małopolski (100 km)
2. etap, Ropczyce - Stalowa Wola (104,6 km)
czwartek
3. etap, Jedlicze - Dębica (173,7 km)
piątek
4. etap, Trzcinica - Mielec (143,2 km)
sobota
5. etap, Kielce - Łódź (164,7 km)