Choroba chce cię zatrzymać? Sprawia, że nie możesz pracować? Skorzystaj z darmowej rehabilitacji leczniczej! Sprawdź szczegóły koniecznie
W tym artykule:
Rehabilitacja finansowana przez ZUS - dla kogo?
Program rehabilitacji leczniczej, która opłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, skierowany jest do trzech grup osób:
- aktywnych zawodowo i ubezpieczonych w ZUS,
- pobierających zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
- pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Jak wyjaśnia Marlena Nowicka - rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce, rehabilitacja lecznicza finansowana ze środków ZUS, to rodzaj zapobiegania sytuacjom, gdzie pracownik ze względu na swój stan zdrowia zmuszony jest do przejścia na rentę.
— Dzięki niej wiele osób może kontynuować karierę zawodową mimo przebytych urazów czy ciężkich chorób. ZUS stale bada, jakim kolejnym grupom ubezpieczonych może zapewnić takie wsparcie. Dlatego sukcesywnie uruchamiał poszczególne profile rehabilitacji leczniczej. Od tego roku z rehabilitacji mogą skorzystać również osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz te, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach — dodaje rzeczniczka wielkopolskiego ZUS.
Zobacz też: Gdzie złożyć wniosek o rehabilitację finansowaną przez ZUS?
Osoby chcące skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS będą potrzebowały skierowania na rehabilitację od swojego lekarza. Ponadto lekarz musi wypełnić formularz wniosku.
Kolejny krok to złożenie wypełnionego wniosku. Jeśli lekarz wypełniał go w formie elektronicznej, to właśnie on może w imieniu pacjenta złożyć wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych, czyli PUE/eZUS lub poprzez aplikację mZUS dla lekarzy.
Jeśli wniosek został wypełniony w formie tradycyjnej (papierowej), to należy dostarczyć go wraz z dokumentacją medyczną do siedziby ZUS. Można też wysłać komplet dokumentów pocztą, lub przekazać je poprzez swojego pełnomocnika.
W dalszej kolejności złożony wniosek wraz z dokumentacją medyczną będzie rozpatrzony przez lekarza orzecznika, który zdecyduje o potrzebie rehabilitacji. Możesz zostać wezwany na badanie.
Wystawione orzeczenie przez lekarza orzecznika jest podstawą do otrzymania "zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą". Takie zawiadomienie otrzymasz pocztą.
Sprawdź: Jak długo trwa rehabilitacja lecznicza?
Kolejnym ważnym pytaniem, na które warto odpowiedzieć, jest to o czas trwania rehabilitacji leczniczej refundowanej przez ZUS. Podstawowy okres takiej rehabilitacji trwa 24 dni, ale ten okres może zostać skrócony lub wydłużony. Decyduje o tym lekarz w ośrodku, gdzie prowadzona jest rehabilitacja.
W czasie trwania procesu rehabilitacji leczniczej obowiązuje zwolnienie lekarskie, czyli osoba skierowana na taką rehabilitację nie musi korzystać z dni urlopu wypoczynkowego.
Czy to wszystko coś kosztuje?
Ważne jest również to, że przez cały okres trwania rehabilitacji leczniczej osoba na nią skierowana nie ponosi żadnych kosztów, czyli nie płaci nie tylko za same zabiegi rehabilitacyjne, ale również za zakwaterowanie i wyżywienie czy dojazd na rehabilitacje realizowany najtańszym środkiem komunikacji.
Zobacz, jakie schorzenia są objęte rehabilitacją leczniczą finansowaną przez ZUS, jakie zabiegi i zajęcia wchodzą w jej zakres oraz gdzie znajdują się ośrodki rehabilitacyjne współpracujące z ZUS