Kościerzyna: Więcej niż leczenie - powstaje nowoczesne centrum senioralne. To odpowiedź na starzejące się społeczeństwo
W tym artykule:
Nowe Centrum Senioralne w Dzierżążnie
Żyjemy coraz dłużej, a to oznacza sporo wyzwań, zwłaszcza w opiece długoterminowej. Są jednak dobre wieści. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie otrzymał prawie 11 mln zł dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy na utworzenie Centrum Senioralnego w Dzierżążnie. Natomiast 3,7 mln zł VAT to wsparcie ze strony Samorządu Województwa Pomorskiego. Dodajmy, że dzięki funduszom placówka zostanie przystosowana do obsługi pacjentów w podeszłym wieku i bezpośrednio pomoże w poprawie standardów opieki i leczenia seniorów oraz osób wymagających stałego wsparcia.
- Zadanie, które realizujemy dotyczy infrastruktury senioralnej - mówi Marzena Mrozek, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Żyjemy dłużej i zapotrzebowanie na ten rodzaj opieki jest bardzo duże. Obecnie, w Dzierżążnie, które jest naszą drugą lokalizacją, mamy 116 łóżek opieki długoterminowej. Dofinansowanie, które otrzymaliśmy dotyczy przebudowy i wyremontowania istniejącego już pawilonu, gdzie są 32 łóżka i te powierzchnie zostaną dostosowane dla pacjentów. Kolejnym elementem inwestycji będzie budowa nowego pawilonu, w którym powstaje 13 sal dwułóżkowych z łazienkami, pojawi się tu także izolatka i trzy sale jednoosobowe. W efekcie całej inwestycji do dyspozycji pacjentów będzie 146 łóżek, które utworzą Kaszubskie Centrum Senioralne.
Dzięki inwestycji obiekt zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów prawa oraz zwiększy się jego funkcjonalność, w tym komfortu pacjentów i personelu. Jak podkreśla zarząd szpitala, realizacja świadczeń w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Dzierżążnie w przestronnej, bardziej nowoczesnej lokalizacji pozwoli na osiąganie wyższej skuteczności leczenia i diagnostyki.
Dzięki pieniądzom z KPO powstanie tu także strefa wytchnieniowa dedykowana pacjentom i ich rodzinom. To pomieszczenie z podziałem na odnowę biologiczną, rehabilitację i terapię zajęciową. Tu pacjenci będą mogli także zjeść posiłki, czy spotkać się z rodziną. Na zewnątrz zaś znajdzie się taras, fontanna, altanki, fitness pod chmurką i ogrody.
Las to także terapia
- Mamy unikatowe możliwości w Dzierżążnie dzięki lokalizacji - dodaje prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - To 9 hektarowa działka, z czego na jednym hektarze znajdują się budynki, a reszta to las i z tego właśnie chcemy skorzystać, by był to teren przyjazny pacjentom, ich rodzinom i personelowi.
Pacjenci długoterminowi są pod wieloma względami szczególni. Mają wiele chorób współistniejących, a także dysfunkcje, które często uniemożliwiają im samodzielne funkcjonowanie w domu. W Dzierżążnie zyskują pomoc, która uczy ich samodzielności.
Długa lista oczekujących
Kolejka oczekujących na pobyt w ZOL w Dzierżążnie jest spora, a to tylko pokazuje jak ogromne są potrzeby w tym zakresie.
- Pacjent wymagający opieki długoterminowej to pacjent niesamodzielny, a kryterium jego przyjęcia określa specjalna skala, która pokazuje nam jak funkcjonuje on w codziennych czynnościach - mówi Zbigniew Haberka, lekarz kierujący oddziałem ZOL w Dzierżążnie - Dodatkowo musi on być stabilny w swoich chorobach przewlekłych, czyli nie wymagających hospitalizacji. Stosujemy tu szeroki wachlarz działań. Chcemy, aby jak najlepiej funkcjonował i zapewniamy mu jak największy komfort. Jesteśmy nastawieni na podejście holistyczne. A zatem to nie tylko opieka, ale również poprawa funkcjonalności fizycznej przez fizjoterapię, czy mentalnej za pośrednictwem terapii psychologicznej i zajęciowej i takie połączenie daje efekty.
Rok na stworzenie prawdziwej perełki
Wyzwania w tym zakresie są ogromne, a jak wynika ze statystyk, każde dodatkowe łóżko jest na wagę złota.
- Mierząc się z wyzwaniami demograficznymi i rosnącym zapotrzebowaniem na usługi opiekuńcze, stawiamy na bezpieczną przyszłość mieszkańców regionu - informuje zarząd szpitala w Kościerzynie. - Obecny wskaźnik liczby ośrodków opieki długoterminowej 1,32 na 100 tys. mieszkańców wskazuje na potrzebę wzmocnienia lokalnej infrastruktury. Podobnie, liczba łóżek opieki długoterminowej w województwie pomorskim, wynosząca 60,8 na 100 tys. mieszkańców, pozostaje istotnie poniżej średniej krajowej. W obliczu prognozowanego, dwukrotnego wzrostu zapotrzebowania na tego typu opiekę do 2050 roku, rozwój placówek długoterminowych staje się strategiczną inwestycją w dobrostan mieszkańców i odpowiedzialną odpowiedzią na nadchodzące wyzwania.
Dodajmy, że zakończenie inwestycji jest planowane na czerwiec 2026 roku