Nadepnąłeś na jeżowca? Sprawdź, co robić krok po kroku
Czy jeżowiec jest groźny?
Jeżowce to morskie stworzenia o kulistym kształcie, pokryte cienkimi, ostrymi kolcami. Choć są piękne, bliższe spotkanie z nimi może być bolesne. Jeżowce nie są agresywne, ale często bytują w płytkiej wodzie, na skałach i rafach, przez co łatwo na nie przypadkowo nadepnąć. Czasami ciekawe niezwykłego żyjątka dzieci mogą je podnosić, nieświadome tego, że mogą zostać ukłute. Skutkiem są bolesne rany kłute i ryzyko infekcji. W takim przypadku liczy się natychmiastowa reakcja. O tym, co się stanie, jeśli użądli cię jeżowiec, dowiesz się w dalszej części tekstu.
Co się dzieje po ukłuciu jeżowca? Poznaj objawy
Ukłucie jeżowca poczujesz od razu – jest natychmiast bolesne. Na skórze często zostawiają rany kłute, które łatwo ulegają zakażeniu, jeśli nie zostaną natychmiast opatrzone. W miejscu ukłucia może pojawić się zaczerwienienie i opuchlizna. Jeżeli skóra zostanie nakłuta (co zdarza się dosyć często), miejsce ukłucia może przybrać czerwony, fioletowy, sino-czarny lub siny kolor.
W poważniejszych przypadkach mogą wystąpić:
- osłabienie,
- bóle mięśni,
- szok pourazowy,
- paraliż,
- silne zmęczenie.
Takie objawy mogą świadczyć o reakcji ogólnoustrojowej i wymagają pilnej pomocy medycznej, ponieważ mogą zagrażać życiu.
Co zrobić po nadepnięciu na jeżowca?
Jeżeli doszło do ukłucia przez jeżowca, ważne jest szybkie działanie. Co zrobić po ukłuciu jeżowca? Zachowaj spokój i postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
- Usuń kolce – zrób to delikatnie, za pomocą pęsety. Uważaj, żeby nie wcisnąć ich głębiej.
- Umyj ranę – użyj wody z mydłem, najlepiej antybakteryjnym.
- Zdezynfekuj – możesz zastosować środek odkażający lub roztwór antyseptyczny.
- Zastosuj lek przeciwbólowy – np. paracetamol lub ibuprofen.
- Nałóż krem z antybiotykiem – rób to co najmniej trzy razy dziennie.
- Użyj kremu z hydrokortyzonem – jeżeli odczuwasz swędzenie.
- Unikaj wysiłku – obserwuj miejsce ukłucia przez kolejne dni.
Natychmiast przerwij stosowanie hydrokortyzonu i zgłoś się do lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy infekcji, takie jak:
- obrzęk,
- ciepło, zaczerwienienie,
- gorączka,
- wzmożony ból.
Zgłoś się do lekarza również wtedy, jeżeli:
- rana jest głęboka,
- ból utrzymuje się dłużej niż cztery dni,
- masz osłabienie mięśni,
- wystąpił paraliż,
- bolą cię mięśnie,
- odczuwasz skrajne zmęczenie.
Lekarz może zlecić RTG, przepisać antybiotyki, a w razie potrzeby skierować na chirurgiczne usunięcie kolców. Czasami konieczna jest profilaktyka przeciwtężcowa.
Czym grozi ukłucie jeżowca?
To, jak ważna jest szybka reakcja w przypadku ukłucia jeżowca, świadczą poważne powikłania, jakie mogą pojawić się, jeżeli zlekceważy się ranę. Najczęściej występujące powikłanie to zakażenie rany. Odłamane kolce mogą też wnikać głębiej w ciało, a jeżeli nie zostaną usunięte, mogą powodować uszkodzenia tkanek, kości lub nerwów. Może to przyczynić się do obumarcia tkanek, sztywności stawów lub zapalenia stawów. Jeżeli wystąpi martwica lub obumarcie tkanek, należy natychmiast udać się do szpitala. Zgłoś się po pomoc medyczną także w przypadku duszności lub niewydolności oddechowej.
Pamiętaj – jeżowce nie atakują ludzi, ale ich kolce potrafią sprawić wiele bólu. Jeśli dojdzie do ukłucia, usuń kolce i zdezynfekuj ranę oraz obserwuj objawy. Jeśli sytuacja się pogarsza, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Dzięki szybkiemu działaniu można uniknąć powikłań i spokojnie dokończyć wakacje.