Promile bez alkomatu. Tak możesz obliczyć, czy już trzeźwiejesz
Jak długo trzeźwieje człowiek?
Czas, w jakim spożyty alkohol usuwany jest z organizmu zależny jest od wielu czynników. Są to przede wszystkim cechy biologiczne każdego człowieka, takie jak wiek, płeć, waga ciała, przyjmowane leki i inne substancje oraz to, co się zjadło lub wypiło danego dnia. Na to, jak metabolizowany jest alkohol wpływa również masa mięśniowa oraz krążenie.
Alkohol nie wypłukuje się z naszego organizmu jednak nie od razu. Na całkowite pozbycie się skutków spożycia alkoholu organizm potrzebuje od kilku do kilkunastu godzin. Przyjmuje się jednak, że na spalenie 30g czystego alkoholu ciało człowieka potrzebuje średnio około 3 godzin. jest to jednak wartość orientacyjna i nie należy brać jej za pewnik.
Jak długo trzeba czekać, by wypić i wsiąść za kierownicę?
Czas, jaki należy odczekać po spożyciu alkoholu, zanim można bezpiecznie prowadzić samochód, zależy od wielu wymieniowych wyżej czynników. Średnio organizm spala około 0,15 promila alkoholu na godzinę, co oznacza, że po wypiciu czterech piw wieczorem można być trzeźwym dopiero rano, a czasem nawet później.
Trzeba pamiętać, że samopoczucie nie jest dobrym wyznacznikiem trzeźwości – nawet po kilku godzinach od zakończenia picia można wciąż mieć przekroczony dopuszczalny poziom alkoholu we krwi. Dlatego najlepiej upewnić się za pomocą dokładnego alkomatu, zanim wsiądzie się za kierownicę. Jest jednak sposób na obliczenie orientacyjnego czasu trzeźwienia.
Wiedząc, ile alkoholu zawiera się w danym trunku, można oszacować, ile czasu będzie się trzeźwiało.
- Butelka piwa (500 ml) - ok. 20 gramów alkoholu
- Małe piwo (330 ml) - ok. 13 gramów alkoholu
- Kieliszek wina (150 ml) - ok. 14-15 gramów alkoholu
- Kieliszek wódki (40 ml) - około 12,5-13 gramów alkoholu
- Butelka wódki (500 ml) - ok. 200 gramów alkoholu
- Porcja likieru (ok. 40 ml) - ok. 6-7 gramów alkoholu
- Kieliszek prosecco/szampan (150 ml) - ok. 13-14 gramów alkoholu
Ile się trzeźwieje po 0,5 litra wódki? A ile po dwóch piwach?
Wiedząc, ile gramów czystego alkoholu znajduje się w danym trunku i ile gramów spala się w ciągu godziny, można łatwo oszacować ile wytrzeźwieje się po konkretnej ilości alkoholu.
Spożycie 0,5 litra wódki oznacza, że organizm będzie potrzebował bardzo dużo czasu na pełne wytrzeźwienie. Przy średnim tempie spalania alkoholu, proces ten może zająć nawet 20–30 godzin.
Po wypiciu dwóch piw (standardowe 500 ml, 5% alkoholu każde) do organizmu trafia około 40 gramów czystego alkoholu. Przy przeciętnym tempie metabolizmu – czyli spalaniu około 10 gramów alkoholu na godzinę – pełne wytrzeźwienie może zająć 4 do 6 godzin.
W ten sposób można obliczyć trzeźwienie po każdej ilości alkoholu, jednak należy pamiętać, że jest to jedynie wartość oszacowana, a dokładny czas zależy od wielu innych czynników - wagi, płci, wieku, a także tego, czy spożywałeś alkohol do posiłku lub czy mieszałeś trunki.
Nawet jeśli po kilku godzinach czujesz się dobrze, poziom alkoholu we krwi może wciąż przekraczać dopuszczalne normy – dlatego warto sprawdzić się alkomatem, zanim wsiądziesz za kierownicę.