Rak szyjki macicy. Płynna cytologia już dostępna dla w ramach NFZ
Pacjentki, które zgłoszą się na profilaktyczne badania w ramach programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy (w wieku 25-64 lat) po rozmowie z lekarzem będą mogły zdecydować, którą metodą będą chciały być diagnozowane. Jeśli wybiorą cytologię metodą tradycyjną, to o ile wynik będzie negatywny zgłoszą się na kontrolne badania za 3 lata.
Będą mogły również skorzystać z nowej ścieżki diagnostycznej - testu wirusa HPV HR. Jest to badanie molekularne, które wykrywa DNA lub RNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim ryzyku wywoływania raka szyjki macicy. Jeśli okaże się, że wynik testu HPV HR jest dodatni, to z tego samego pobranego materiału w laboratorium analitycy wykonają dodatkowo cytologię na podłożu płynnym. Ta cytologia ma opinię wśród pacjentek znacznie dokładniejszej i wiele kobiet wykonywało ją dotąd odpłatnie. Teraz jeśli wynik testu wirusa HPV HR będzie dodatni pacjentka będzie miała wykonaną cytologię płynną. Nie będzie musiała się zgłaszać na pobranie kolejnego wymazu, bo specjaliści wykorzystają materiał z tego samego pobrania. Jeśli wynik będzie prawidłowy, to lekarz zaleci pacjentce ponowne badanie profilaktyczne po upływie 12 miesięcy.
Rak wcześnie wykryty jest uleczalny
Rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest uleczalny. Jest on ósmym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce rocznie jest wykrywany u ponad 2200 kobiet. Każdego roku umiera z jego powodu 1400. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby.
Najmniej kobiet bada się na Bałutach
W Łódzkiem z bezpłatnej cytologii (metodą tradycyjną) w ubiegłym roku skorzystało 21 890 kobiet, w większości były to kobiety w wieku 25-49 lat. Oznacza to, że badanie zrobiło 10,75% kobiet, które powinny je wykonać. Największy odsetek kobiet skorzystał z cytologii w powiecie opoczyńskim – 17%, najmniejszy w kutnowskim – 4%.
W Łodzi do badań kwalifikuje się 187 170 kobiet – najwięcej na Bałutach – 52 tysiące. W tej dzielnicy dzielnica z programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy skorzystał najmniejszy odsetek kobiet – tylko 9%. Najwięcej pań przebadało się na Górnej, 12 proc. uprawnionych.