To dlatego bolą cię nogi w nocy. Takie są najczęstsze przyczyny
Co oznacza ból nóg w nocy? Możliwe, że to zakrzepica żył głębokich
Zakrzepica żył głębokich nie zawsze rozwija się gwałtownie. Czasem jej pierwsze sygnały bywają subtelne i łatwe do przeoczenia. Jednym z nieoczywistych, ale istotnych objawów może być ból kończyny pojawiający się lub nasilający w nocy, szczególnie w spoczynku, gdy mięśnie przestają pracować, a przepływ krwi zwalnia. To właśnie wtedy dochodzi do zastoju w żyłach, co może zwiększać napięcie tkanek i prowadzić do odczucia rozpierającego, tępego bólu, często zlokalizowanego w łydce lub udzie.
Taki ból bywa opisywany jako narastający dyskomfort, który może wybudzać ze snu lub utrudniać zaśnięcie. W odróżnieniu od zwykłych skurczów nocnych ból zakrzepowy nie ustępuje po zmianie pozycji i nierzadko towarzyszy mu obrzęk kończyny, uczucie ciepła, a czasem delikatne zaczerwienienie skóry. Charakterystyczne jest również to, że objawy zwykle dotyczą tylko jednej nogi.
Ból nóg od kolan w dół utrudnia ci sen? Przyczyną może być uraz mięśniowy
Bolące nogi od kolan w dół mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Taki ból kończyn dolnych pojawiający się w nocy może być powiązany z naderwaniem mięśni lub mikrourazami, do których dochodzi np. podczas intensywnej aktywności fizycznej, długiego stania, a nawet przeciążenia nóg w ciągu dnia.
Mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, zwłaszcza w obrębie mięśni łydek (głównie mięśnia brzuchatego łydki i płaszczkowatego), mogą powodować narastający ból w spoczynku, który ulega nasileniu nocą, gdy ciało się regeneruje, a napięcie mięśniowe się zmienia. To tzw. ból opóźniony, często towarzyszący procesowi gojenia tkanek.
Dolegliwości mogą objawiać się jako:
- tępy lub piekący ból łydek,
- uczucie sztywności nóg,
- wrażliwość na dotyk lub ucisk,
- czasem lekkie napięcie lub obrzęk.
Nocne bóle nóg a niedobory pierwiastków
Na bolące nogi po pracy uskarża się wiele osób. Jeśli jednak ból dokucza również w nocy, warto się temu bliżej przyjrzeć. Może to być sygnał, że organizm domaga się wsparcia. Jedną z możliwych przyczyn bólu nóg w porze nocnej są zaburzenia metaboliczne wynikające z niedoboru istotnych elektrolitów i pierwiastków śladowych, takich jak magnez, potas czy wapń. Ich niewystarczające stężenie zaburza przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co może prowadzić do mimowolnych skurczów mięśni, drętwienia kończyn lub uczucia "wiercenia" w nogach podczas snu.
Takie niedobory często występują u osób na dietach eliminacyjnych, z przewlekłym stresem, chorobami nerek lub intensywnie się pocących. Diagnostyka laboratoryjna poziomu witamin i minerałów może być kluczowym krokiem do ustalenia przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Ból i mrowienie nóg w nocy w przebiegu RLS
Zespół niespokojnych nóg (RLS) to neurologiczne zaburzenie czuciowo-ruchowe, które objawia się nieprzyjemnymi odczuciami w kończynach dolnych, najczęściej podczas spoczynku, szczególnie wieczorem i w nocy. Osoby dotknięte tym schorzeniem odczuwają silną, trudną do opanowania potrzebę poruszania nogami, co przynosi chwilową ulgę. Typowe objawy to mrowienie, drętwienie, uczucie „pełzania pod skórą”, a niekiedy również wyraźny ból nóg, który może być pulsujący, piekący lub rozpierający.
Źródło: Zakrzepica żył głębokich. Czy nadal jest wyzwaniem diagnostycznym, Via Medica Journals