20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Uroczyste obchody w Lublinie
Z tej okazji mieszkanki i mieszkańcy oraz przedstawicie władz Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także innych lubelskich uczelni, instytucji państwowych i społecznych, złożą kwiaty pod pomnikiem Homagium na dziedzińcu KUL. Wydarzenie odbędzie się w środę (2 kwietnia) o godz. 9.37.
Lublin to miejsce długotrwale związane z osobą profesora Karola Wojtyły, późniejszego Papieża. Przede wszystkim ze względu na Jego długoletnią pracę naukową na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ksiądz Karol Wojtyła pracę na Wydziale Filozoficznym KUL rozpoczął w październiku 1954 roku. Ks. Wojtyła prowadził m.in. konwersatorium oraz seminarium z etyki i wykłady z filozofii moralnej, a także z historii doktryn etycznych. Jego wykłady uchodziły za trudne i wymagające, mimo to gromadziły słuchaczy także spoza kierunku filozofii. Z lubelską uczelnią był związany niezmiennie przez kolejne ponad dwadzieścia lat, aż do momentu wyboru na Biskupa Rzymu w październiku 1978 roku.
W Polsce pierwsze spotkanie społeczności KUL z Janem Pawłem II miało miejsce 6 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze. Papież otrzymał pierwszy egzemplarz medalu "Za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego", wybitego na 60-lecie KUL. Podczas drugiej papieskiej pielgrzymki w 1983 r., w Warszawie odbyła się uroczystość nadania Papieżowi najwyższej uniwersyteckiej godności – tytułu doktora honoris causa KUL. 9 czerwca 1987 roku, podczas III Pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II odwiedził Lublin. Plan pobytu obejmował między innymi przylot na Majdanek. Papież oddał hołd pamięci wszystkim, którzy zginęli, a także tym, którzy przeżyli i są świadkami tamtych tragicznych wydarzeń. Po wizycie na Majdanku Ojciec Święty udał się do lubelskiej Katedry, z którą łączyło go wiele wspomnień.
Kolejnym punktem pielgrzymki była wizyta na KUL-u. W auli uczelni Jan Paweł II wygłosił przemówienie: "Jakie są perspektywy tego pokolenia?" oraz poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego gmachu. Kolegium, któremu nadano imię Jana Pawła II, miało upamiętniać nie tylko jego wizytę w Lublinie, już jako Papieża, ale także być wyrazem uznania dla jego osoby. Na dziedzińcu uczelni spotkał się ze studentami i profesorami KUL-u. Ostatnim punktem wizyty była Eucharystia na Czubach, na placu przy kościele pod wezwaniem św. Rodziny. Podczas uroczystej celebry Ojciec Święty dokonał święceń kapłańskich, a na zakończenie skierował kilka słów podziękowania za gościnę, adresowanych do biskupa lubelskiego, władz miasta, duchowieństwa i zgromadzonych na placu wiernych.
Dla upamiętnienia swego wielkiego Profesora uniwersytet od 2005 roku nosi nazwę Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Jan Paweł II jest nadal obecny w życiu społeczności akademickiej. Fizycznym śladem tej obecności jest relikwia, znajdująca się w Kościele Akademickim, pomnik na dziedzińcu oraz pamiątki prezentowane w Gmachu Głównym. Stale prowadzone są także badania naukowe nad myślą Jana Pawła II, upowszechniane przez publikacje, wykłady i konferencje.
24 kwietnia 1997 roku Uchwałą Rady Miasta Lublin Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II został nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin.