Czerwiec przetasował branże. Polska produkcja przemysłowa zaskakuje
Spadki w sektorach przemysłowych
W czerwcu doszło do spadków produkcji sprzedanej w cenach stałych w 18 działach przemysłu. Wśród tych działów znalazły się m.in. produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych, której wartość spadła o 7,7 procent. Podobnie, produkcja pozostałego sprzętu transportowego odnotowała spadek o 7,4 procent. Branża energii, która obejmuje wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę, doświadczyła obniżki o 6,8 procent.
Kolejne znaczne spadki objęły produkcję urządzeń elektrycznych, która zmniejszyła się o 3,3 procent, a także produkcję papieru i wyrobów z papieru z obniżką o 3,1 procent. Wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego również ucierpiało, notując spadek o 2,3 procent.
Branże z rosnącą produkcją
Mimo ogólnych spadków w wielu sektorach przemysłu, kilka z nich zanotowało wzrosty produkcji sprzedanej. W czerwcu najbardziej imponujący wzrost odnotowano w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń, gdzie produkcja wzrosła o 13,0 procent. Gospodarka odpadami i odzysk surowców zwiększyła swoją produkcję o 9,4 procent.
Dynamiczny wzrost pojawił się również w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, która wzrosła o 5,9 procent. Branża komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych także zanotowała pozytywne wyniki, rosnąc o 4,3 procent. Produkcja maszyn i urządzeń zwiększyła się o 3,1 procent, a metali o 2,6 procent.
Dane te podkreślają zróżnicowanie sytuacji w polskim przemyśle, gdzie różnorodne branże doświadczają różnych trendów w zależności od warunków rynkowych i popytu.