Czynsze dzierżawne spadają. Rolnicy zapłacą mniej za ziemię Skarbu Państwa
Czynsz dzierżawny za II połowę 2025 roku będzie niższy
Do obliczenia czynszu za dzierżawę ziemi rolnej obowiązuje cena pszenicy, którą określa obwieszczenie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za okres 11 kwartałów poprzedzających dane półrocze. Aktualnie chodzi o drugie półrocze 2025.
Poznaliśmy kwotę obowiązującą w II połowie roku. Mówi o tym komunikat z 17 lipca 2025 r. Czynsz będzie niższy, ponieważ średnia cena spadła.
Na podstawie art. 39a ust. 7 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2025 r. poz. 826) ogłasza się, że średnia krajowa cena skupu pszenicy za okres 11 kwartałów poprzedzających drugie półrocze 2025 r. wyniosła 95,02 zł za 1 dt.
Przed I połową roku było to 107,34 zł za 1 dt.
Jak KOWR nalicza czynsz dzierżawny? Zmiany w sposobie rozliczania
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa najczęściej ustala czynsz dzierżawny w oparciu o równowartość pieniężną decytony (100 kg) pszenicy za hektar. Dzierżawcy regulują płatności 2 razy w roku, w ratach półrocznych.
Za pierwsze półrocze czynsz płatny jest do 30 września, 31 października lub 15 listopada, natomiast za drugie półrocze – do 28 lutego lub 31 marca następnego roku.
Wartość czynszu za dane półrocze obliczana jest poprzez pomnożenie połowy rocznej ilości decyton czynszu przez cenę pszenicy publikowaną przez GUS.
Od 1 stycznia 2024 roku wprowadzono istotną zmianę w sposobie ustalania należności. Zgodnie z art. 39a ust. 4 ustawy, czynsz dzierżawny, określony jako równowartość pszenicy, jest teraz wyliczany na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy z 11 kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu. Wydłużony okres ma zapewniać stabilniejsze i przewidywalne ustalanie wysokości opłat.
Wcześniej czynsz dzierżawny dla KOWR obliczany był na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu.
Najwyższe czynsze w I kwartale 2025 roku uzyskano w województwie kujawsko-pomorskim - 30,5 dt/ha, następnie w warmińsko-mazurskim - 20,0 dt/ha, pomorskim – 18,4 dt/ha i wielkopolskim – 17,7 dt/ha.