Korytarz, który zmieni energetykę Bałtyku. Polska gra w pierwszym szeregu
Gaz-System – polski operator systemu przesyłowego gazu – poinformował, że środki z instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) zostały przyznane w ramach wsparcia dla transgranicznych projektów energetycznych. Wniosek o dotację został złożony przez międzynarodowe konsorcjum operatorów systemów przesyłowych gazu z Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec.
NBHC, czyli Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy, ma za zadanie stworzyć podstawy do rozwoju rynku czystego wodoru w regionie Morza Bałtyckiego i w przyszłości zintegrować go z ogólnoeuropejskim systemem energetycznym.
Gaz-System wśród partnerów projektu
W skład konsorcjum, oprócz polskiego Gaz-Systemu, wchodzą:
- fiński Gasgrid Vetyverkot Oy,
- estoński Elering,
- łotewski Conexus Baltic Grid,
- litewski Amber Grid,
- niemiecki ONTRAS,
- Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), która nadzoruje projekt z ramienia UE.
Studium wykonalności do 2027 roku
Środki unijne – w wysokości maksymalnie 6,8 mln euro – zostaną przeznaczone na opracowanie studium wykonalności, obejmującego kompleksowe analizy techniczne, ekonomiczne, środowiskowe oraz regulacyjne. Celem jest zaprojektowanie infrastruktury przesyłu wodoru w całym regionie Bałtyku. Zakończenie prac nad dokumentacją planowane jest na pierwszy kwartał 2027 roku.
Jak podkreśla Gaz-System, NBHC to pierwszy tak rozbudowany projekt infrastruktury wodorowej w tej części Europy. Ma on umożliwić przesył wodoru między producentami a odbiorcami końcowymi i stać się jednym z filarów transformacji energetycznej regionu. Uruchomienie korytarza planowane jest około 2033 roku.