Największa firma świata warta ponad 4 biliony dolarów. To więcej niż PKB Polski i Wielkiej Brytanii
Okres wakacyjny niewątpliwie sprzyja spółce Nvidia. Już w połowie tego miesiąca kapitalizacja Nvidii sięgnęła oszałamiającej kwoty 4 bilionów dolarów. Analitycy prześcigali się w porównaniach, aby uświadomić czytelnikom o jak dużej sumie mówimy.
– To ośmiokrotność kapitalizacji ponad 400 spółek krajowych i zagranicznych notowanych na warszawskiej giełdzie. Drugą spółką pod względem kapitalizacji na światowych giełdach jest Microsoft (kapitalizacja 3,78 bln dolarów), a trzecią Apple (3,15 bln dolarów) – napisał w komentarzu Paweł Majtkowski, analityk rynków w eToro.
Z kolei analityk Marcin Mierzwa ze stooq.pl pisał, że 4 bilionów dolarów to więcej niż wynosi PKB Wielkiej Brytanii i prawie dwa razy więcej niż PKB Brazylii, a jednocześnie to mniej więcej tyle co łączna kapitalizacja znanych gigantów Mety oraz Alphabet.
Jaki jest klucz do sukcesu Nvidia?
Kluczowym elementem sukcesu Nvidii są inwestycje największych graczy technologicznych. Microsoft, Meta, Amazon i Alphabet, które planują łączne nakłady inwestycyjne na poziomie około 350 miliardów dolarów.
– Te cztery firmy odpowiadają już za ponad 40 proc. przychodów Nvidii, to jasny sygnał, że popyt wciąż jest bardzo silny. Za tymi imponującymi liczbami nie stoi jednak sama tylko innowacyjność. Kluczowa jest zdolność Nvidii do tworzenia przekonującej narracji rynkowej i umiejętność przełożenia jej na realną wartość portfeli inwestorów. Nvidia z producenta kart graficznych przekształciła się w technologiczny kręgosłup globalnej sztucznej inteligencji – dodaje Paweł Majtkowski.
Dopóki AI pozostaje dominującym kierunkiem, w którym płynie globalny kapitał, Nvidia pozostanie centralną spółką tego trendu.
Chińska brama do raju
Firma planuje także wznowić sprzedaż zaawansowanych chipów H20 do Chin po uzyskaniu zapewnień ze strony administracji USA o rychłej akceptacji licencji eksportowych. Zdaniem Mateusza Czyżkowskiego analityka rynków finansowych w XTB ruch ten odblokowuje miliardowe kontrakty, istotnie poprawiając perspektywy wyników spółki w drugiej połowie roku.
Trwają jednak pewne przepychanki słowne na linii Chiny-Nvidia a dotyczą najbardziej zaawansowanych chipów tej firmy.
W ubiegłym tygodniu chińskie ministerstwo handlu poinformowało, że minister Wang Wentao przekazał dyrektorowi generalnemu Nvidii Jensenowi Huangowi, że ma nadzieję, iż międzynarodowe firmy, w tym Nvidia, będą dostarczać wysokiej jakości i niezawodne produkty i usługi chińskim klientom. Dzień później Nvidia poinformowała swoich chińskich klientów, że ma ograniczone zapasy chipów H20, czyli najpotężniejszych chipów sztucznej inteligencji.
Z kolei w tym tygodniu pojawił się raport The Wall Street Journal, w którym stwierdzono, że projekt sztucznej inteligencji SoftBank i OpenAI o wartości 500 miliardów dolarów napotkał trudności w uruchomieniu i ograniczył swoje krótkoterminowe plany. Ta z kolei informacja odbiła się negatywnie na notowaniach spółek technologicznych.
Inwestorzy powinni więc wziąć pod uwagę, że rynek AI wciąż charakteryzuje się dużą zmiennością, a oczekiwania wobec spółek z tego sektora mogą być zbyt wygórowane.
– Wystarczy jedno słabsze sprawozdanie finansowe czy opóźnienie w rozwoju kluczowej technologii, aby gwałtownie ochłodzić rynkowy entuzjazm. Dodatkowo dynamiczny rozwój AI zwiększa ryzyko pojawienia się nowych, silnych konkurentów, którzy mogą szybko odebrać liderowi część rynku. To wszystko oznacza, że obecne spektakularne wzrosty wymagają od inwestorów nie tylko entuzjazmu, ale przede wszystkim chłodnej analizy i ostrożności – dodał Majtkowski.
Żeby tak cofnąć czas...
Wielu inwestorów dałoby majątek za to, aby móc się cofnąć w czasie i podjąć zupełnie inne decyzje inwestycyjne. Tak zapewne jest i w przypadku akcji Nvidii.
– W ostatniej dekadzie stopa zwrotu z akcji Nvidii przekroczyła 34 tys. proc., co czyni ją najlepiej performującą dużą spółką na globalnych rynkach. Nvidia stała się wręcz punktem odniesienia nie tylko dla inwestorów indywidualnych, ale dla globalnych rynków w ogóle – uważa analityk e-Toro.
W jednym z niedawnych wystąpień publicznych prezes Nvidia Huang powiedział, że „gdyby miał dziś 20 lat, studiowałby coś związanego z naukami fizycznymi, a nie oprogramowaniem”. Według niego fizyka, chemia, astronomia czy inżynieria materiałowa – to właśnie te dziedziny, które będą kluczowe dla nowego etapu rewolucji AI.
Nvidia jeszcze w 2020 roku zatrudniała na całym świecie blisko 19 tys. osób. W ubiegłym roku było to już 36 tys.
*Nvidia Corp została założona przez Jensena Huang, Chrisa A. Malachowsky'ego i Curtisa R. Priema w styczniu 1993 roku i ma siedzibę w Santa Clara w Kalifornii. Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją komputerowych procesorów graficznych, chipsetów i powiązanego oprogramowania multimedialnego. Działa w następujących segmentach: Graphics Processing Unit (GPU), Tegra Processor oraz All Other.