Pierwsza tego typu instalacja na Pomorzu. Pionierska inwestycja w Rafinerii Gdańskiej
Zakres projektu obejmuje kompleksowe wykonanie instalacji elektrolizy wody o mocy 5 MW w technologii alkalicznej, wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą. Electrum odpowiada za cały cykl inwestycyjny - od opracowania projektu koncepcyjnego, przez projekt budowlany i wykonawczy, aż po dostawę, montaż i uruchomienie instalacji. W ramach kontraktu wykonane zostaną również prace ziemne, fundamentowe, instalacje sanitarne, elektryczne oraz budowa estakady pod rurociągi wodorowe.
Technologia i partnerstwo
W projekcie zastosowana zostanie technologia elektrolizy alkalicznej, wiodącego dostawcy tego typu technologii na świecie. Electrum, jako generalny wykonawca, aktywnie uczestniczy w procesie dostosowania technologii do specyficznych potrzeb zakładu, współtworząc schematy technologiczne i integrując rozwiązania w ramach infrastruktury rafinerii.
- To projekt o strategicznym znaczeniu - zarówno dla nas, jako wykonawcy, jak i dla całego sektora przemysłowego w Polsce. Pokazuje, że wykorzystanie zielonego wodoru w procesie dekarbonizacji przemysłu energochłonnego może iść w parze z efektywnością kosztową oraz operacyjną. Nasze doświadczenie w realizacji złożonych inwestycji energetycznych oraz kompetencje w zakresie logistyki, automatyki i integracji systemów są kluczowe dla sukcesu tego przedsięwzięcia - powiedział Michał Świerczyński, dyrektor handlowy w Electrum.
Wodór dla przemysłu – przyszłość zaczyna się dziś
Projekt realizowany w Gdańsku to nie tylko odpowiedź na potrzeby konkretnego zakładu, ale również element szerszej strategii transformacji energetycznej w Polsce. Budowany elektrolizer o mocy 5 MW jest obecnie pierwszą przemysłową instalacją produkcji zielonego wodoru w województwie pomorskim.
Instalacja będzie produkować 85 kg wodoru na godzinę w jakości nie gorszej niż 99,995% czystości oraz spełniającego wymagania norm: SAE J2719, PN-EN 17124 oraz ISO 14687:2019. Wodór ten zostanie wykorzystany na potrzeby automotive, czyli jako paliwo dla środków transportu.
– Elektroliza to dziś jedna z najbardziej obiecujących technologii dla przemysłu, który chce działać nowocześnie i odpowiedzialnie. Uruchomienie własnej instalacji tego typu pozwali nam nie tylko zredukować emisyjność procesów, ale też zbudować przewagę w obszarze paliw alternatywnych oraz zdobyć wiedze i kompetencje w zakresie obsługi i zarządzania instalacją jak i jej wpływu na prace istniejącej infrastruktury. To inwestycja wpisująca się w unijne zielone regulacje, ale przede wszystkim w konkretne potrzeby rynku i sektora transportu. Cieszymy się, że możemy realizować ten projekt z partnerem, który rozumie zarówno technologię, jak i specyfikę pracy w środowisku przemysłowym - podkreślił Adrian Szkudlarski, prezes Rafinerii Gdańskiej.
O ElectrumGrupa Electrum to wiodący polski biznes Climate Tech z siedzibą w Białymstoku, oferujący kompleksowe rozwiązania z zakresu najnowszych technologii rozwoju, budowy i zarządzania projektami w obszarze energii i informacji. Grupa ma na swoim koncie blisko 400 ukończonych projektów obiektów i instalacji energetycznych, prawie 3 GW mocy w zarządzaniu oraz ponad 4 GW mocy wyprodukowanej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, co czyni ją jednym z liderów transformacji energetycznej w regionie.
O Rafinerii GdańskiejRafineria Gdańska sp. z o.o. zarządza jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjno-processingowych w tej części Europy. Jego moce przerobowe to ponad 10 mln ton ropy rocznie. Otrzymany surowiec przerabia się tu na wysokomarżowe produkty. Spółka zatrudnia obecnie ponad 1300 pracowników. W listopadzie 2021 r., w wyniku reorganizacji ówczesnej grupy kapitałowej Lotos, w jednym podmiocie zintegrowano całą działalność rafineryjną zlokalizowaną w Gdańsku.