Porty morskie zawarły porozumienie o współpracy. Crist, PGE Baltica, WIKE i GP Baltic zbudują statki instalacyjne dla morskiej energetyki
Już na początku kongresu ogłoszono dwa ważne wydarzenia. Porty morskie w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podpisały porozumienie o współpracy. Sygnowali je: Dorota Pyć, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Piotr Gorzeński, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz Jarosław Siergiej, prezes Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
Współpraca dotyczyć będzie głównie promowania Bałtyku i polskich portów jako szlaku morskiego, wspólnego reprezentowania na zewnątrz, wspólnego pozyskiwania finansowania inwestycji, pozyskiwania przewoźników i armatorów oraz nowych ładunków.
Drugim dokumentem podpisanym podczas kongresu jest list intencyjny o współpracy przy rozwoju floty offshore wind z Polsce. Podpisały go Stocznia Crist, PGE Baltica, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic.
- Przez 35 lat naszego istnienia budowaliśmy jednostki na eksport. Wreszcie możemy ogłosić, że zbudujemy statek instalacyjny dla polskiego podmiotu. Mamy doświadczenie wiedzę i kompetencje do tego. Jesteśmy jedyną stocznią na świecie, która buduje unikatowe statki i obiekty pływające. Cieszę się, że po wielu latach starań zostaliśmy zauważeni - powiedział Ireneusz Ćwirko, Prezes Crist SA.
Tydzień temu podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku podpisano strategiczną umowę o współpracy na rzecz rozwoju przemysłu offshore. Sygnatariuszami porozumienia były Crist, WIKE, Pracodawcy Pomorza oraz Bałtycki Instytut Transformacji Energetycznej).
- Już wkrótce zaprezentujemy konkretną koncepcję utworzenia polskiego operatora i projektu budowy jednostki w polskiej stoczni. Czas zakończyć uzależnienie od zewnętrznych wykonawców – zapowiadał wówczas Wojciech Kąkol, prezes WIKE SA, przyszłego operatora floty WTIV.
Szacowany koszt budowy jednej jednostki WTIV to 2,5–3 mld zł, z prognozowanymi przychodami rzędu 9 mld zł w ciągu 30 lat operacji. Projekt stworzy od 4 do 7 tys. miejsc pracy, zaangażuje ponad 100 firm z Pomorza i całej Polski, a także zacieśni współpracę z uczelniami i sektorami badań (e-metanol, zielony napęd, automatyzacja offshore).