Prezes NBP nie odkrył jeszcze wszystkich kart
Spowolnienie dynamiki płac a inflacja
Prezes NBP, Adam Glapiński podczas konferencji prasowej, podkreślił, że spowolnienie dynamiki wynagrodzeń jest jednym z kluczowych czynników, które przyczyniły się do decyzji RPP o obniżeniu stóp procentowych. Wskazał, że w maju płace wzrosły o 8,4 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku, co stanowiło spadek w porównaniu do wzrostu o 9,3 proc. w kwietniu.
– Obserwowana przed majem dynamika wynagrodzeń była nadmierna w stosunku do wydajności pracy – ocenił Glapiński.
Dalsze spowolnienie dynamiki płac, według najnowszej projekcji NBP, zmniejsza ryzyko wzrostu inflacji. W kontekście wyjątkowo niskiego bezrobocia oraz prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego, prezes NBP przewiduje, że inflacja będzie się obniżać z kwartału na kwartał.
Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym dwudniowym posiedzeniu zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa, referencyjna, została obniżona do 5,0 proc. w skali rocznej.
– W średnim okresie inflacja powinna być zgodna z celem NPB, czyli wyniesie 2,5 proc. (+/-1 proc.) Dlatego RPP uznała, że stosowne jest dostosowanie stóp do inflacji – podsumował Glapiński.
Prognozy inflacyjne i gospodarcze
Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), roczny wskaźnik inflacji CPI w czerwcu 2025 roku wyniósł 4,1 proc., co oznacza niewielki wzrost w porównaniu do 4 proc. w maju.
Prognozy NBP wskazują, że inflacja powinna się stabilizować w średnim okresie, co jest zgodne z celem banku centralnego. W kontekście obecnych warunków gospodarczych, w tym wyjątkowo niskiego bezrobocia, decyzje dotyczące polityki pieniężnej mają na celu zapewnienie stabilności cenowej oraz wsparcie dla dalszego wzrostu gospodarczego.
– Przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa –przekazał Glapiński, dodając, że lipcowej obniżki mogłoby nie być, gdyby w sierpniu odbywało się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Sawicki: Prezes NBP nie odkrywa kart, nadal akcentując zagrożenia
Bartosz Sawicki, analityk Exante w przesłanym komentarzu zwraca uwagę, że środowa decyzja RPP „zaskoczyła" i była „sprzeczna z medianą prognoz, ale nie była zupełnym szokiem".
– Co piąta instytucja ankietowana przez agencję Bloomberg spodziewała się redukcji o 25 pb. W oparciu o liczne jastrzębie głosy z Rady, konsensus rynkowy zakładał, że luzowanie zostanie wznowione we wrześniu, po wakacyjnej przerwie – wskazuje.
Jego zdaniem szalę na rzecz drugiej w tym roku obniżki przechyliła nowa projekcja NBP. Prognozy średniorocznej dynamiki CPI dla 2025 r. mocno ścięto z 4,9 do 3,95 proc. r/r. Szacunki dla 2026 r. obniżono z 3,4 do 3,1 proc. r/r, przy jednoczesnym podniesieniu oczekiwań odnośnie do tempa wzrostu gospodarczego.
– Silne efekty bazy statystycznej oraz wejście w życie niższej taryfy gazowej już w lipcu powinny zepchnąć roczne tempo wzrostu cen konsumenckich w okolice 2,5-procentowego celu inflacyjnego. Na dzisiejszej konferencji taki scenariusz został potwierdzony także przez prezesa NBP Adama Glapińskiego – wskazuje.
Jednocześnie zwraca uwagę, że w komunikacie po decyzji próżno było szukać licznych nowości. – Podobnie na dzisiejszej konferencji prasowej prezes NBP nie zdecydował się na odkrycie kart, utrzymując dość jastrzębią retorykę. Przede wszystkim nadal nie ma mowy o cyklu – podkreśla.
– Po raz wtóry cięcie opisano sformułowaniem „dostosowanie.” Ponownie akcentowano zagrożenia związane z luźną polityką fiskalną, niepewnością regulacyjną oraz sytuacją geopolityczną na Bliskim Wschodzie – zauważa analityk.
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po lipcowym posiedzeniu RPP:
- Stopa referencyjna – 5,00% w skali rocznej;
- Stopa lombardowa – 5,50% w skali rocznej;
- Stopa depozytowa – 4,50% w skali rocznej;
- Stopa redyskontowa weksli – 5,05% w skali rocznej;
- Stopa dyskontowa weksli – 5,10% w skali rocznej.
Harmonogram posiedzeń RPP na 2025 rok
Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2025 rok:
- 26 sierpnia – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
- 2-3 września
- 7-8 października
- 4-5 listopada
- 2-3 grudnia
źródło: PAP/ własne