Z popiołów przemysłu ciężkiego. Jas-Mos szykuje miejsce pod inwestycje
Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) poinformowała o zakończeniu likwidacji kopalni Jas-Mos Jastrzębie III, położonej na granicy Jastrzębia-Zdroju i Mszany. Proces ten trwał blisko dziewięć lat i był prowadzony w dwóch etapach – pierwsza część zakładu wraz z około 1,6 tys. pracowników trafiła do SRK jesienią 2016 roku, a druga część z ponad 2,1 tys. osób w styczniu 2022 roku. Oficjalne zakończenie likwidacji nastąpiło 30 czerwca 2025 roku.
Grunty z potencjałem inwestycyjnym już na rynku
Pozostałości infrastruktury kopalni zostały przekazane do oddziału SRK odpowiedzialnego za kopalnie w likwidacji. Już teraz wystawiono na sprzedaż dwie działki o łącznej powierzchni niemal 40 ha, położone przy ul. Górniczej w pobliżu dawnego zakładu głównego. Wkrótce planowany jest przetarg na kolejne 40 ha terenów.
SRK podkreśla, że oferowane nieruchomości to atrakcyjny teren inwestycyjny – zaledwie 5 km od centrum Jastrzębia-Zdroju, z dobrym dostępem do dróg publicznych. W sąsiedztwie znajdują się tereny przemysłowo-usługowe oraz osiedla mieszkaniowe. Dodatkowym atutem jest bliskość wjazdu na autostradę A1, oddalonego o około 2,5 km.
Nowe regulacje i zmiany w likwidacji kopalń
Zakończenie likwidacji kopalni Jas-Mos Jastrzębie III symbolicznie zamyka dotychczasowy rozdział działalności SRK. W ubiegłym tygodniu do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, przygotowany przez Ministerstwo Przemysłu. Nowe przepisy mają zmienić zasady likwidacji kopalń – od tej pory zadanie to spoczywać będzie na przedsiębiorcach górniczych, a nie na spółce restrukturyzacyjnej.
Projekt przewiduje też finansowanie świadczeń dla pracowników likwidowanych kopalń z dotacji budżetowych oraz pakiet ochronny w postaci odpraw, urlopów górniczych i wsparcia dla pracowników zakładów przeróbczych.
Historia kopalni i plany sprzedażowe SRK
Kopalnie Jastrzębie i Moszczenica były pierwszymi zakładami wydobywczymi w Jastrzębiu-Zdroju. Budowa kopalni Jastrzębie rozpoczęła się w 1956 roku, a Moszczenicy rok później. Obie zostały połączone i rozdzielone kilkukrotnie, aż w końcu proces likwidacji Moszczenicy zakończono w 2000 roku.
W tym roku SRK planuje wystawić na sprzedaż łącznie około 500 ha terenów pokopalnianych, m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Gierałtowicach oraz Gliwicach. Spółka podkreśla współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, co ma ułatwić pozyskanie inwestorów dla tych gruntów.