Dzień Godności w Malborku z udziałem znanego tenora. Włoskie klimaty zapewnione w Szkole Łacińskiej przez SOSW
Dzień Godności w Malborku. Wernisaż w Szkole Łacińskiej
Maj jest szczególnym miesiącem dla osób z niepełnosprawnością intelektualne. W tym czasie przypada nie tylko Dzień Godności, ale także Europejski Dzień Protestu Przeciw Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych. To okazja do łamania barier i stereotypów oraz kształtowania tolerancji i solidarności.
W tym roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Malborku, organizator miejscowych obchodów, postanowił kontynuować „podróż” po Europie, bo przed rokiem odbyło się spotkanie „francuskie”, a w tym roku postawił na wystawę prac plastycznych, których tematem były Włochy. Wernisaż odbył się we wtorek wieczorem (6 maja) w Szkole Łacińskiej.
- Autorami tych prac są wyjątkowe osoby: uczniowie naszego SOSW, ale też uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Malborku oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Malborku. Nasze wydarzenie wpisuje się w obchody Europejskiego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, który przypada 5 maja. W kraju odbywają się różne wiece, happeningi, wystawy. My postanowiliśmy ten dzień uczcić w taki sposób, aby państwo zobaczyli, jaki potencjał drzemie w naszych wychowankach i w jak przyjaznym otoczeniu mogą ten potencjał rozwijać – mówiła Małgorzata Bychawska, dyrektor SOSW w Malborku.
Za tym pomysłem stoi Magdalena Górnik, nauczycielka SOSW.
Ta wystawa jest właściwie po to, żebyśmy mogli się spotkać, budować wzajemny szacunek do wszystkich osób żyjących w społeczeństwie. Na co dzień każdy ma możliwości do rozwijania swoich talentów, hobby. My wszyscy mamy takie możliwości, choćby przykładem jest ta wystawa prac plastycznych, ale nasi wychowankowie rozwijają także talenty taneczne, rękodzielnictwo, zdolności teatralne – wyliczała Magdalena Górnik.
Życzenia tego, żeby faktycznie osoby z niepełnosprawnością spotykały się z życzliwością w swoich społecznościach, złożyli wicestarosta Dariusz Rowiński i burmistrz Marek Charzewski. Dla uczestników spotkania wystąpił Chór Mieszany Passionata działający pod kierunkiem Michała Olejnika przy przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W jego składzie są również mieszkanki Malborka, w tym Magdalena Górnik.
W Szkole Łacińskiej zaśpiewał znany tenor
Gościem specjalnym wydarzenia był pochodzący spod Tczewa znany tenor Przemysław Radziszewski. Popularność przyniósł mu udział w programach telewizyjnych, jak „Must be the music”, „The Voice of Poland”. Początkowo był żołnierzem, ale po ośmiu latach w Siłach Powietrznych RP postanowił poświęcić się muzyce. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Od kilku lat Przemysław Radziszewski z powodzeniem występuje na scenach polskich i światowych, wykonując repertuar operowy i operetkowy, oratoryjny i sakralny, ale też muzykę rozrywkową. Na swoim koncie ma kilka ról filmowych i serialowych. Występował i grał u boku takich gwiazd jak: Andrea Bocelli, Edyta Górniak czy Daniel Olbrychski.
Jak powiedział podczas wtorkowego spotkania w Szkole Łacińskiej, już od stycznia Magdalena Górnik przekonywała go, by wystąpił w Malborku i w końcu dał się przekonać.