Dziesięć lat Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Redzikowie [zdjęcia]
- Gdy dziesięć lat temu Elżbieta Domańska – ówczesna dyrektor szkoły w Redzikowie – wraz z grupą zaangażowanych mieszkańców i społeczników stanowiących trzon komitetu założycielskiego, zakładała Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku, przyświecała jej jedna myśl: dać seniorom coś więcej niż tylko wypełnienie wolnego czasu. Chciała stworzyć miejsce spotkań, inspiracji i działania – informuje Krystyna Głódź, sekretarz Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Redzikowie.
Pierwszym prezesem została Izabela Stelmasiak, a wkrótce ster dzierżył Marian Świstun. Następnie całą kadencję prezesem był Zdzisław Kołodziejski, a obecnie tą funkcję pełni Czesława Markiewicz.
Od pierwszego spotkania w lutym 2015 roku GUTW w Redzikowie stał się przestrzenią aktywności, edukacji i wspólnoty. Rozpoczynając od 60 słuchaczy, dziś skupia już 87 członków z 11 miejscowości gminy Redzikowo i Kobylnica. Oferta zajęć jest bardzo szeroka: od pilatesu, pływania i tańca, po teatr, ceramikę, język angielski i warsztaty fotograficzne. Wszystko to uzupełniają wykłady, spotkania z ciekawymi gośćmi, wyjazdy, festiwale i współpraca międzypokoleniowa.
Ale Uniwersytet to jednak nie tylko zajęcia. Seniorzy z z gminy Redzikowo współpracują z Domem Pomocy Społecznej w Lubuczewie, Schroniskiem dla Zwierząt w Słupsku, organizują festiwale, tworzą wirtualne archiwum gminy. Dzięki projektowi „Stapianie się światów” wspólnie z uczniami i instytucjami lokalnymi promują dziedzictwo kulturowe i integrują społeczność.
Podczas okolicznościowego spotkania z okazji 10-lecia Uniwersytetu w sali widowiskowej szkoły w Siemianicach, do prezes Czesławy Markiewicz ustawiła się długa kolejka osób chcących złożyć gratulacje i życzenia. Byli to przedstawiciele zaprzyjaźnionych uniwersytetów trzeciego wieku z regionu, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji współpracujących.
Równie długa była lista osób, którym prezes Czesława Markiewicz podziękowała za działalność za rzecz Uniwersytetu.
Seniorzy z gminy Redzikowo dają nie tylko dowód aktywności, ale też świadectwo tego, jak wiele dobrego może zdziałać wspólnota oparta na wzajemnym szacunku, energii i zaangażowaniu.