Farmy słoneczne na orbicie? Awaryjne zasilanie z kosmosu
Bardzo często katastrofy naturalne jak trzęsienia ziemi lub powodzie niszczą sieć elektroenergetyczną. W takich sytuacjach szybkie przywrócenie zasilania na niektórych obszarach lub w niektórych obiektach bywa niezwykle ważne. Niestety, jest to trudne lub niemożliwe do zrobienia za pomocą standardowych rozwiązań. Amerykański startup Aetherflux ma tutaj pomysł – chce służbom ratunkowym dostarczać energię z kosmosu.
W jego pomyśle kluczowe są trzy elementy. Farmy słoneczne zbudowane na orbicie okołoziemskiej to pierwsza część układanki. Z nich, za pomocą lasera pracującego w podczerwieni, energia zostanie przesłana na Ziemię. Ale nie do dużych obiektów zarządzanych przez koncerny energetyczne, ale do mobilnych stacji odbiorczych znajdujących się w miejscach, gdzie potrzebne jest awaryjne zasilanie.
Staje odbiorcze nie będą duże. Będą korzystały z rozkładanych, odpowiednio zmodyfikowanych paneli fotowoltaicznych o średnicy 5-10 metrów.
To, że przesyłanie energii w ten sposób jest możliwe startup sprawdził już w warunkach laboratoryjnych. Teraz chce przesłać energię z niskiej orbity na Ziemię za pomocą swojego lasera. Kosmiczny test będzie przeprowadzony w przyszłym roku.
Aetherflux ma już na niego pieniądze. Startup poinformował właśnie, że zabrał właśnie 50 mld dol. od kilku inwestorów zainteresowanych jego rozwiązaniem. Wśród nich jest też Pentagon. Wojskowym bardzo spodobał się pomysł awaryjnego zasilania z kosmosu ich baz lub sprzętu.
Dodajmy, że Aetherflux nie jest pierwszą firmą, która rozwija technologię transferu energii z orbity na Ziemię. O budowie wielkich farm słonecznych myślą Chińczycy. Pracuje też na takimi rozwiązaniami Europejska Agencja Kosmiczna oraz co najmniej kilka innych startupów. Wszystko to sugeruje, że na przełomie tej i przyszłej dekady powinny wystartować pierwsze projekty budowy farm słonecznych na orbicie. Inżynierowie rozważają przy tym różne rozwiązania transferu energii na Ziemię. Nie tylko lasery pracujące w różnych widmach, ale również mikrofale.