Gdzie zamieszkać na Dolnym Śląsku? Najbezpieczniejsze dolnośląskie miasta - lista
W tym artykule:
Gdzie najlepiej zamieszkać na Dolnym Śląsku?
Dolny Śląsk to region niepowtarzalny przez swój prężny rozwój ogromną różnorodność oraz atrakcyjność turystyczną. Mamy tu góry, zabytki, piękną przyrodę i cuda natury. Ale czy bezpieczny?
Regularnie prowadzone badania opinii publicznej prowadzone przez CBOS wskazują, że 96 proc. badanych uważa swoją okolicę za bezpieczną, a 88 procent respondentów uważa Polskę za bezpieczny kraj. Dane te w ostatnich latach nie zmieniły się znacząco.
Zobacz też: Tramwaje znikną z ważnego skrzyżowania na ponad rok. Będzie wielka przebudowa
Zgodnie z badaniami, najbardziej na poczucie bezpieczeństwa wpływa czy osoby zapytane w ostatnim czasie nie były ofiarą przestępstwa. Najbardziej aktualne dane dotyczące przestępczości na terenie Polski oraz poszczególnych regionów gromadzone są w Głównym Urzędzie Statystycznym i pochodzą z Komendy Głównej Policji. Zgromadzone przez GUS informacje są na temat przestępstw stwierdzonych w danym okresie na w podziale na województwa i powiaty.
- Przestępstwo stwierdzone - jest to zdarzenie, co do którego w zakończonym postępowaniu przygotowawczym potwierdzono, że jest przestępstwem - czytamy w wyjaśnieniu GUS. Zatem statystyki informują o zgłoszonych, czy też ujawnionych zbrodniach i występkach, które są potwierdzonymi czynami zabronionymi w randze przestępstwa, a nie np. wykroczeniami.
Obecnie dostępne najnowsze zestawienie to dane aktualizowane ostatnio w sierpniu 2024 i dotyczą one statystyki za rok 2023.
- Według nich na Dolnym Śląsku, czyli w regionie w 2023 roku zamieszkałym przez 2 879,27 tys. osób dokonano 1 127 przestępstw.
- To daje w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców odsetek 0,39142 potwierdzonych przez służby czynów przestępczych.
Dolny Śląsk: gdzie było najwięcej przestępstw, a gdzie było ich najmniej?
Zgodnie ze statystykami KGP udostępnionymi przez GUS, najmniej przestępstw na Dolnym Śląsku potwierdzono w:
- powiecie milickim - 14,
- górowskim - 14,
- ząbkowickim - 15,
- wołowskim - 15
- i legnickim - 16.
Zaś liczbowo najwięcej poważnych czynów zabronionych policja potwierdziła:
- we Wrocławiu - 275;
- powiecie kłodzkim - 76,
- powiecie świdnickim - 63,
- Wałbrzychu - 54,
- i powiecie bolesławieckim - 50.
Czy to dużo? W którym z tych miejsc mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie i chcieć tam zamieszkać? Odpowiedź kryje się w przykładzie. W 2023 roku powiecie górowskim odnotowano 14 przestępstw, podobna ich liczba była powiecie ząbkowickim. Ten ostatni liczy niemal dwukrotnie więcej mieszkańców niż w okolicy Góry... zatem odpowiedź na to pytanie można zatem odnaleźć po odniesieniu tych danych do liczby mieszkańców porównywanych miast oraz powiatów.