Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie turystyczne?
Zadaniem ubezpieczenia turystycznego jest zapewnienie kompleksowej ochrony podczas zagranicznego wyjazdu. Dlatego ubezpieczyciele oferują różne warianty ubezpieczenia i dodatkowe rozszerzenia, które pozwalają na dopasowanie ochrony do konkretnego wyjazdu. Jakie są najważniejsze składki w pakiecie ubezpieczenia turystycznego? Jaką zapewniają pomoc i wsparcie? Poznaj szczegóły!
Polisa turystyczna to pakiet kilku ubezpieczeń, w którym zawsze znajdziesz ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. W większości oferowanych wariantów są również dodatkowe ochrony, a więc NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu.
Ubezpieczenie kosztów leczenia
To absolutna podstawa! W mediach wielokrotnie podawano informacje na temat horrendalnie wysokich rachunków za leczenie za granicą po nieszczęśliwym wypadku lub naglym zachorowaniu. Newsy poruszały również temat organizowanych przez rodziny poszkodowanych zbiórek na pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski w celu kontynuowania leczenia.
Dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia można uniknąć takich sytuacji, ponieważ pokrywa i refunduje ono wydatki związane z wieloma świadczeniami medycznymi za granicą. Jakimi?
Za koszty leczenia ubezpieczyciele uważają wydatki związane z pobytem w szpitalu, badaniami i zabiegami ambulatoryjnymi, konsultacjami lekarskimi, zakupem lekarstw, płynów infuzyjnych, opatrunków czy środków pomocniczych, honorariami lekarskimi, transportem medycznym, pobytem w izolatorium, operacjami czy leczeniem stomatologicznym w stanach zapalnych i bólowych – wylicza Tomasz Sowa, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Co ważniejsze, koszty leczenia obejmują usługi realizowane w publicznych i prywatnych placówkach medycznych.
Assistance podróżne
Ubezpieczenie to łączone jest z ubezpieczenie kosztów leczenia, ponieważ zapewnia wiele usług, które są związane z hospitalizacją ubezpieczonego turysty. Wśród nich jest transport bliskich czy opieka nad niepełnoletnimi dziećmi. Do popularnych usług assistance zalicza się:
- pokrycie kosztów akcji ratunkowej w górach i morzu/oceanie,
- pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej,
- wsparcie informacyjne,
- pokrycie kosztów i organizacja transportu ubezpieczonego i bliskich,
- przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej,
- pomoc w przypadku opóźnienia lotu.
Listy usług assistance są różne u poszczególnych ubezpieczycieli, dlatego warto się z nimi zapoznać w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Ubezpieczenie NNW
Popularne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia świadczenie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci turysty na skutek nieszczęśliwego wypadku. Wysokość wsparcia zależy od sumy ubezpieczenia i stopnia uszczerbku, który oceniany jest przez lekarza. W przypadku śmierci ubezpieczonego odszkodowanie otrzymuje jego bliscy.
OC w życiu prywatnym
Ubezpieczenie to działa podobnie jak obowiązkowe ubezpieczenie posiadaczy pojazdów mechanicznych, ale dotyczy czynności życia codziennego, a nie używania samochodu czy motocykla.
Oznacza to, że ubezpieczony turysta otrzyma pomoc ubezpieczyciela w pokryciu kosztów odszkodowania za wyrządzone szkody w mieniu lub osobach podczas zagranicznego wyjazdu, do których doszło podczas wypoczynku, rekreacyjnego uprawiania sportu czy korzystania z wynajętego pokoju.
Ubezpieczenie bagażu
Na podróż zagraniczną z pewnością trzeba zabrać bagaż. Podczas wyjazdu może zostać on uszkodzony, zniszczony lub utracony. Dzięki ubezpieczeniu bagażu podróżny otrzyma odszkodowania, gdy dojdzie do takiej sytuacji.
Ochroną objęte są nie tylko walizki, torby i plecami z zawartością w postaci ubrań i rzeczy osobistych, ale również wybrany sprzęt elektroniczny (np. aparat fotograficzny, laptop, smartfon).
Jak wybrać ubezpieczenie na zagraniczną podróż?
Dobre ubezpieczenie turystyczne to takie, które jest dopasowane do celu i charakteru zagranicznego wyjazdu. Dlatego przy wyborze polisy podróżnej należy zwrócić uwagę na kilka kwestii .
- Zakres ochrony – określa, jakie zdarzenia są objęte ochroną, w praktyce warto sprawdzić, które ubezpieczenia znajdują się w pakiecie i w których sytuacjach zadziałają.
- Sumy ubezpieczenia – kluczowa kwestia, które określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Im wyższe sumy ubezpieczenia, tym większa ochrona, ale również wyższy koszt polisy. Na wyjazd do krajów egzotycznych czy słynących z wysokich kosztów leczenia warto wybrać wariant z jak najwyższymi sumami ubezpieczenia – mogą one sięgać nawet 40 000 000 zł (AXA Partners) czy 10 000 000 euro (Colonnade).
- Limity odpowiedzialności – część świadczeń i usług realizowana jest do niższych kwot niż sumy ubezpieczenia. Warto to sprawdzić w OWU.
- Wyłączenia odpowiedzialności – ubezpieczyciele wskazują, jakie zdarzenia i przedmioty nie są objęte ochroną. Sprawdź to, by dowiedzieć się, kiedy nie otrzymasz pomocy.
- Rozszerzenia związane z aktywnością sportową – rekreacyjne uprawianie sportów nie wymaga rozszerzenia ochrony. Natomiast bardziej ryzykowne sporty już tak. Dowiedz się, które aktywności wymagają wykupienia rozszerzenia.
Bezpiecznych i udanych wyjazdów zagranicznych!