Warszawa: L’Arpeggiata i Christina Pluhar w finale 25. Ogrodów Muzycznych
31 lipca 2025 roku na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się finałowy koncert jubileuszowej edycji festiwalu Ogrody Muzyczne. Na zakończenie 25. odsłony tego wyjątkowego wydarzenia wystąpi zespół L’Arpeggiata pod kierunkiem charyzmatycznej Christiny Pluhar ze specjalnym programem "Wonder Women”.
W repertuarze koncertu znajdą się utwory barokowych kompozytorek XVII wieku – takich jak Francesca Caccini, Barbara Strozzi i Antonia Bembo – a także pełne ekspresji pieśni tradycyjne z Ameryki Południowej i Włoch. Szczególne miejsce zajmuje meksykańska pieśń "La Bruja” ("Czarownica”), symbolizująca kobiecą siłę i niezależność. Program zatytułowany „Wonder Women” to poruszający muzyczny hołd dla kobiet – kompozytorek, artystek, świętych, czarodziejek i zwykłych śmiertelniczek. To opowieść o sile, wolności, walce i pasji – spleciona z dźwięków dawnych i tradycyjnych pieśni różnych epok i kultur.
– Nasz koncert dedykowany jest kobietom. Z jednej strony oddajemy hołd barokowym kompozytorkom, które musiały walczyć o prawo do tworzenia, a z drugiej – wszystkim kobietom, których talent był tłumiony lub nigdy nie ujrzał światła dziennego – mówi Christina Pluhar. Inspirację czerpaliśmy także z tradycyjnej muzyki północnoamerykańskiej i włoskiej. Śpiewamy o kobietach silnych i odważnych, ale też o tych pełnych żalu. Zapraszamy do wspólnego świętowania kobiecości w całym jej spektrum.
Na scenie – obok zespołu L’Arpeggiata – wystąpią znakomici soliści: Luciana Mancini, Céline Scheen, Benedetta Mazzucato, Vincenzo Capezzuto.
L’Arpeggiata to międzynarodowy zespół muzyki dawnej, założony w 2000 roku przez austriacką instrumentalistkę i dyrygentkę Christinę Pluhar. Specjalizuje się w interpretacjach muzyki barokowej, szczególnie włoskiej z XVII wieku, łącząc ją z elementami jazzu, muzyki tradycyjnej i improwizacji. Nazwa zespołu pochodzi od utworu "Toccata Arpeggiata” Girolama Kapsbergera, co odzwierciedla jego główną ideę: swobodne podejście do muzyki dawnej, oparte na improwizacji i przekraczaniu granic gatunkowych. L’Arpeggiata skupia artystów z różnych środowisk muzycznych, tworząc projekty oparte na starannej pracy muzykologicznej i otwartości na różnorodne tradycje muzyczne.
Zespół koncentruje się na muzyce włoskiej, francuskiej i angielskiej z XVII wieku, wykorzystując bogactwo instrumentów szarpanych, takich jak teorba, lutnia, harfa barokowa, gitara barokowa i psalterium. Charakterystyczne dla L’Arpeggiaty są odważne improwizacje instrumentalne oraz wokalistyka inspirowana muzyką tradycyjną. Zespół współpracował z wybitnymi solistami, takimi jak Philippe Jaroussky, Nuria Rial, Luciana Mancini, Céline Scheen, Benedetta Mazzucato i Vincenzo Capezzuto.
L’Arpeggiata występowała na prestiżowych festiwalach muzyki dawnej, takich jak Festival Oude Muziek Utrecht, Festival van Vlaanderen, Rencontres à Vézelay, Pfingstfestspiele Melk, Festival de l’abbaye d’Ambronay, Festival de musique baroque de Pontoise, Early Music Festival de Saint-Pétersbourg, Festival de Sully-sur-Loire, Festival du Haut-Jura, Festival de la Vézère, Festival de Musica Antigua de Darocca, Festival de Torroella de Montgri, Sanssouci Festival de Potsdam, Festival Atlantique Açores oraz Misteria Paschalia w Krakowie.
Rok 2025 to jubileuszowa, 25. edycja festiwalu Ogrody Muzyczne, który od 2001 roku przyciąga latem do Warszawy dziesiątki tysięcy słuchaczy. Co roku wydarzenia gromadzą blisko 30 tysięcy widzów, prezentując różnorodny program muzyczny – od koncertów orkiestrowych, przez recitale i projekty wokalne, po big-band, piosenkę artystyczną, muzykę filmową i współczesne crossoverowe formy.
Pełny program tegorocznej edycji zostanie ogłoszony już wkrótce, jednak koncert z udziałem L’Arpeggiata i Christiny Pluhar zapowiada się jako kulminacyjny punkt festiwalu – pełen emocji, wirtuozerii i wyjątkowego przekazu.