Leworęczność ma związek z różnymi zaburzeniami neurologicznymi
Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół badaczy z Bochum, Hamburga, Nijmegen i Aten pokazują, że leworęczność i mieszana lateralizacja występują szczególnie często u osób cierpiących na zaburzenia, które ujawniają się wcześnie i wiążą się z objawami językowymi.
Zespół badawczy ponownie ocenił istniejące analizy z nowej perspektywy. - Podejrzewaliśmy, że leworęczność i mieszana lateralizacja mogą być powiązane z zaburzeniami, których objawy dotyczą języka - wyjaśnia dr Julian Packheiser z Instytutu Neuronauki Poznawczej na Uniwersytecie Ruhr w Bochum. - Język, podobnie jak lateralizacja, ma bardzo jednostronną lokalizację w mózgu, dlatego można przypuszczać, że rozwój obu tych zjawisk i związanych z nimi zaburzeń może być powiązany. Naukowcy podejrzewali również, że leworęczność i mieszana lateralizacja mogą być związane z chorobami, które pojawiają się bardzo wcześnie w życiu, ponieważ lateralizacja jest ustalana również na bardzo wczesnym etapie rozwoju - dodaje.
- Obie hipotezy zostały potwierdzone - mówi profesor Sebastian Ocklenburg z Medical School Hamburg. - Na przykład leworęczność i mieszana lateralizacja występują statystycznie istotnie częściej u osób z dysleksją niż u osób zdrowych. Autyzm, który w cięższych przypadkach wiąże się z zaburzeniami komunikacji, oraz schizofrenia, w której pacjenci czasami słyszą głosy, są również powiązane zarówno z objawami językowymi, jak i z wyższym odsetkiem leworęczności i mieszanej lateralizacji - wskazuje.
Zgodnie z hipotezą, im wcześniej ujawniają się objawy, tym częstsze jest występowanie leworęczności i mieszanej lateralizacji. - U osób z
depresją
, która średnio pojawia się około 30-go roku życia, nie udało się wykazać takiego związku - zauważa Julian Packheiser.
Zdaniem naukowców jest to dowód na to, że lateralizacja i różne zaburzenia rozwoju neuronalnego są kształtowane przez częściowo nakładające się procesy wczesnego rozwoju mózgu.
Na podstawie:
Left-handedness or mixed-handedness is more common in people with certain neurological disorders