Lublin: Koniec ze spacerami po Parku Bronowickim. Przez ponad rok teren będzie zamknięty
W ostatnich dniach wokół Parku Bronowickiego w Lublinie ustawione zostało metalowe ogrodzenie. Tym samym cały ten teren jest już niedostępny dla mieszkańców. Tak pozostanie do maja przyszłego roku. Rozpoczynają się bowiem prace związane z rewitalizacją tej jednej z najstarszych i najcenniejszych zielonych przestrzeni w mieście. Pochodzący z XIX w. park znajduje się bowiem pod opieką konserwatora zabytków.
Projekt obejmuje m.in. przebudowę istniejących nawierzchni asfaltowych na mineralne, wymianę ogrodzenia oraz budowę nowego układu komunikacyjnego, wzbogaconego o elementy ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym, jak ścieżki dotykowe i tyflomapy. Centralna część parku zostanie wzbogacona o tzw. pętlę spacerową, a główne wejście od strony skrzyżowania ul. Bronowickiej i Fabrycznej, przekształcone w reprezentacyjny plac z zielenią.
Przewidziano również elementy małej architektury, w tym ławki, stoliki piknikowe, stojaki na rowery, urządzenia siłowni zewnętrznej, a także plac zabaw o powierzchni 1400 m2, który umożliwi zabawę również dzieciom poruszającym się na wózkach. Zostanie on podzielony na dwie części – z bezpieczną nawierzchnią piaskową i nawierzchnią naturalną, wyposażony w urządzenia wodne i parkowy zdrój. Zainstalowane zostanie także oświetlenie w stylu klasycznym oraz nowoczesny system monitoringu, który zwiększy bezpieczeństwo na terenie parku.
To jednak nie wszystko. Przybędzie około setki nowych drzew i kilkaset krzewów. Utworzone zostaną również łąki bylinowe złożone z ponad 71 tys. roślin cebulowych i 20 tys. bylin. Warte 8,5 mln zł zadanie zrealizuje firma Strabag. Jak zaznaczają władze miasta, przedsięwzięcie pozwoli przywrócić ten historyczny teren i na nowo stworzyć przestrzeń, która spełni różnorodne funkcje oczekiwane przez mieszkańców. Park po przebudowie ma się stać wizytówką nie tylko Bronowic, ale i całego miasta.