Matura CHEMIA rozszerzona. Odpowiedzi, rozwiązania zadań, arkusz CKE. Co było na egzaminie 16 maja. Uczniowie: "czasu było za mało"
Matura rozszerzona z chemii.
Tuż po godzinie 14:00 w tym artykule znajdziesz arkusz CKE z zadaniami, które pojawiły się na maturze rozszerzonej z chemii 2025. Opublikujemy również proponowane odpowiedzi i rozwiązania zadań dzięki ekspertom z "Matematyka Gryzie".
Już po maturze z chemii 2025. Relacja uczniów
- Moim zdaniem egzamin z chemii był łatwiejszy niż inne rozszerzenia, które zdawałam, czyli z matematyki i biologii. Ale jednocześnie w tym roku chemia była trudniejsza niż rok temu na maturze - oceniła po wyjściu z egzaminu Emilia Bieżało, uczennica XLIV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
Spośród ok. 30 zadań maturzystka zapamiętała m.in. pytanie dotyczące gazu LPG letniego i zimowego czy inne - z kinetyki, z podaną tabelką. Emilii udało się rozwiązać wszystkie zadania. Wybiera się na studia na kierunku lekarskim.
Od niektórych zdających usłyszeliśmy, że nie zdążyli rozwiązać wszystkich zadań. Ich zdaniem czasu było za mało.
- Były dwa zadania z regułą Zajcewa i Markownikowa, czyli z chemii organicznej. Wyznaczenie wzoru tlenku, pytania z budowy atomu, sztuczna promieniotwórczość - wymieniała w rozmowie z nami inna z krakowskich maturzystek.
Maturzyści chętnie dzielą się opiniami również w internecie. Zdania są podzielone:
- Imo spoko ta chemia, kinetyka za 4 punkty mnie wkurzyła, bo mi wychodził współczynnik przy Y jakieś 1,91 i nie wiedziałem czy mogę to przybliżyć do 2 czy nie XDDD w końcu tak zrobiłem, ale reszta zadań taka standardowa, więc CKE się uspokoiło trochę Bogu dzięki – pisze jeden ze zdających.
Co to było?
- bylo mega przyjemne tylko zadania obliczeniowe mnie pokonaly
- nie wierze w to... byla LATWA chemia modlitwy zostaly wysluchane
mam wrażenie że ta chemia była jakaś łatwa oprócz tych kilku otwartych za więcej punktów..nie wiem czy to dobry znak
Prawie 2 tys. absolwentów w Małopolsce zdaje w piątek maturę z chemii
W całej Polsce egzamin rozszerzony z chemii zdaje 21 tys. 290 absolwentów szkół średnich z 2025 roku. W samej Małopolsce takich osób jest 1 tys. 991.
Egzamin z chemii w skali kraju jest na szóstym miejscu pośród najczęściej wybieranych egzaminów z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym na maturze 2025.
Na maturze 2025 każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego - na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Maturzysta może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.
Wybory młodych ludzi co do zdawanych rozszerzeń są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie. Chemię i biologię najczęściej wybierają jako przedmiot dodatkowy osoby, które wiążą swoją przyszłość z medycyną, ochroną zdrowia - m.in. myślący o studiach na kierunku lekarskim, chcący startować na fizjoterapię (popularny w ostatnich latach kierunek) czy np. biotechnologię.
Najczęściej wybieranymi przedmiotami dodatkowymi przez uczniów w Małopolsce w 2025 r. są:
- język angielski - poziom rozszerzony - 18 788 zdających
- matematyka - poziom rozszerzony - 7 758
- język polski - poziom rozszerzony - 5 179
- geografia - poziom rozszerzony - 5 013
- biologia - poziom rozszerzony - 3 953
- chemia - poziom rozszerzony - 1 991
- historia - poziom rozszerzony - 1 236
- wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony - 1 159
- informatyka - poziom rozszerzony - 907
- fizyka - poziom rozszerzony - 872
- język angielski - poziom dwujęzyczny - 757
- historia sztuki - poziom rozszerzony - 414
- język niemiecki - poziom rozszerzony - 238
- filozofia - poziom rozszerzony - 128
- język rosyjski - poziom rozszerzony - 86.
Harmonogram egzaminu maturalnego w 2025 r.
Przypomnijmy: w tym roku egzamin maturalny (sesja główna) jest przeprowadzany od 5 do 24 maja, w tym:
- część pisemna - od 5 do 22 maja
- część ustna - od 9 do 24 maja.
Ogółem w 2025 r. - według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - przeprowadzonych zostanie w całej Polsce ok. 572 541 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 mln 446 tys. egzaminów w części pisemnej.
Matura 2025. Pełny harmonogram egzaminów
Na wyniki poczekają do lipca
Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Maturzyści poznają wyniki egzaminów 8 lipca.