Michał Witkowski uhonorowany Poznańską Nagrodą Literacką. Ogłoszono też nominacje do stypendium im. Barańczaka
Michał Witkowski został tegorocznym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego za całokształt twórczości. Jury doceniło jego najnowszą książkę "Autobiografia, t. 1: Wiara. 1975–1990”, uznając ją za znaczące ogniwo w dorobku pisarza, ale również jako punkt wyjścia do podsumowania jego literackiej drogi.
Decyzję o przyznaniu nagrody ogłoszono podczas 11. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej – wydarzenia, które od lat cieszy się uznaniem środowisk twórczych w całym kraju. W składzie kapituły znaleźli się m.in. prof. Marcin Jaworski (przewodniczący), prof. Piotr Śliwiński, prof. Inga Iwasiów oraz Magdalena Kicińska i Karol Francuzik (sekretarz).
Jak podkreślają jurorzy, książka Michała Witkowskiego to nie tylko narracja o dzieciństwie i młodości autora, ale też głęboka refleksja nad epoką PRL-u.
– Autor z ogromną precyzją i siłą obrazowania oddaje atmosferę tamtych lat, przywołując zapachy, dźwięki i codzienne rytuały, które zapisały się w pamięci całego pokolenia – zauważyła prof. Urszula Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Prof. Inga Iwasiów zwróciła uwagę na formę utworu:
– To książka, która przypomina, jak sugestywnie Witkowski potrafi operować językiem i jak umiejętnie tworzy literacką przestrzeń wspomnień, przełamując granice między autobiografią a literaturą fikcji.
Michał Witkowski, autor m.in. "Lubiewa”, laureat Nagrody Literackiej Gdynia i dwukrotny finalista Nagrody Nike, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców współczesnej polskiej prozy. Najnowsza książka otwiera planowaną trylogię autobiograficzną, której kolejne tomy już zapowiedziano.
Podczas tej samej uroczystości prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, przedstawił nazwiska osób nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku szansę na to wyróżnienie mają:
- Anna Adamowicz za tom wierszy "Stłuc. Kręgosłup Tytanii Skrzydło” (Wydawnictwo Warstwy),
- Antonina Tosiek za tom „Żertwy” (Biuro Literackie),
- Patryk Zalaszewski za zbiór opowiadań "Luneta z rybiej głowy” (Wydawnictwo Czarne).
Nagroda dla młodych twórców – przyznawana autorom przed 35. rokiem życia – w tym roku została zwiększona do 60 tys. zł. Każdy z nominowanych otrzyma również 10 tys. zł jako wyraz uznania za dotychczasową pracę twórczą.
Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się 23 maja o godz. 12:00 w Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tego samego dnia, wieczorem, zaplanowano spotkanie z Michałem Witkowskim w Sali Wielkiej CK ZAMEK. Z kolei rozmowę z nominowanymi do stypendium Barańczaka zaplanowano na 22 maja o godz. 16:00, również w CK ZAMEK.
Wszystkie wydarzenia wpisują się w program Festiwalu Poznań Poezji, który odbędzie się w dniach 19–24 maja i zgromadzi wielu uznanych poetów, pisarzy i miłośników literatury.
Poznańska Nagroda Literacka, ustanowiona w 2015 roku przez prezydenta miasta oraz ówczesnego rektora UAM, prof. Bronisława Marciniaka, łączy uhonorowanie wielkich nazwisk z promowaniem młodych talentów. W poprzednich latach laureatami byli m.in. Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka i Zyta Rudzka, a stypendystami – m.in. Szczepan Kopyt, Magdalena Kicińska, Tomasz Bąk i Urszula Honek.