Nowe zasady nakładania kar na bezrobotnych we Francji już wkrótce
Od czerwca bezrobotny, który aktywnie poszukuje pracy, nie będzie już wykreślany z rejestru France Travail tylko z powodu nieobecności na jednym spotkaniu. Zmiana ta wpisuje się w szerszy kontekst kontroli osób bezrobotnych – tylko w 2024 roku France Travail skontrolował ponad 616 tysięcy osób, z czego 17 procent zostało wykreślonych z rejestru.
Od 1 czerwca 2025 roku we Francji zmieniają się zasady nakładania kar na osoby bezrobotne zarejestrowane w France Travail (dawniej Pôle emploi). Nowe przepisy mają sprawić, że samo niepojawienie się na spotkaniu z doradcą nie będzie już automatycznie skutkować wykreśleniem z rejestru osób bezrobotnych i utratą zasiłku. Nowe rozporządzenie uznaje to za niesprawiedliwe – szczególnie w przypadkach osób, które aktywnie poszukiwały pracy, ale z różnych powodów nie dotarły na spotkanie.
Po wejściu w życie dekretu kontrolerzy będą oceniać realną aktywność osoby bezrobotnej w powrocie na rynek pracy: składanie aplikacji, aktualizacja profilu i CV, czy udział w warsztatach, przed podjęciem decyzji o nałożeniu kary.
Dodatkowo od 1 czerwca wejdzie w życie nowa kara dla osób bezrobotnych. Ma być stosowana najczęściej wobec tych, którzy nie są wystarczająco aktywni w poszukiwaniu pracy i polegać będzie na czasowym zmniejszeniu wysokości zasiłku. Dokładna skala obniżki zostanie określona w przepisach. Osoba bezrobotna nadal będzie mogła współpracować z doradcą, a gdy tylko ponownie zacznie aktywnie poszukiwać pracy, we współpracy z France Travail, sankcja zostanie natychmiast cofnięta.
W 2024 roku France Travail przeprowadził kontrolę 616 367 osób bezrobotnych, co oznacza wzrost o 16,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.55% skontrolowanych aktywnie poszukiwało pracy, 21 procent wykazywało niewystarczające zaangażowanie, a 17 procent (czyli 103 765 osób) zostało wykreślonych z rejestru.
Kontrole urzędu pracy obejmują m.in. sprawdzenie aktywności w serwisie France Travail, aktualizacji CV, aplikowania na oferty czy udziału w zajęciach aktywizacyjnych. W razie zastrzeżeń bezrobotni mają dziesięć dni na wyjaśnienia lub spotkanie z doradcą.
Większość kontroli była ukierunkowana na osoby z zawodów deficytowych lub świeżo po szkoleniach, które teoretycznie mają większe szanse na zatrudnienie. Co piąta kontrola miała charakter losowy – zgodnie z zasadą, że każdy bezrobotny może zostać skontrolowany – a 15 procent było wynikiem zgłoszeń od doradców.
Według danych France Travail niemal połowa (49 procent) skontrolowanych znajduje zatrudnienie w ciągu sześciu miesięcy od kontroli.
W marcu 2024 roku premier Gabriel Attal zapowiedział potrojenie liczby kontroli w ciągu trzech lat – tak, by w 2027 roku osiągnąć poziom 1,5 miliona kontroli rocznie.