PZL Świdnik poinformował o wykonaniu lotu testowego pierwszym wyprodukowanym w tym mieście śmigłowcem AW149. Maszyna wzbiła się w powietrze 14 kwietnia kiedy to sprawdzano zgodność z konfiguracją projektową tzw. Acceptance Test Procedure (ATP). Jak dodają przedstawiciele zakładu, dalsze próby w locie będą odbywać się zgodnie ze sztuką i harmonogramem.
Jest to pierwszy powstały w naszym kraju śmigłowiec tego typu dla Wojska Polskiego. Umowa na 32 wielozadaniowe maszyny została podpisana w Świdniku 1 lipca 2022 roku. Pierwsze z nich montowano we Włoskich zakładach Leonardo w Vergiate. Wynikać to miało z powodu „pilnej potrzeby i wypełnienia postanowień kontraktu w trudnej sytuacji geopolitycznej„. W tym czasie w PZL Świdnik trwała zaś budowa linii produkcyjnej AW149 oraz szkolenie pracowników na konkretnych stanowiskach.
Uroczyste uruchomienie linii w Świdniku miało miejsce na początku czerwca ub. roku. W wydarzeniu wzięło udział szereg przedstawicieli rządu i władz samorządowych, Wojska Polskiego, służb mundurowych oraz instytucji naukowo-badawczych. Założono, że rocznie powstawać na niej ma do dziesięciu śmigłowców, jednak jeżeli będzie taka potrzeba, istnieje możliwość przyśpieszenia produkcji.
Stanowiska montażowe są podzielone na trzy etapy. W pierwszym prowadzone jest m.in. kompletowanie kabiny, montowane są instalacje elektryczne paliwowe i hydrauliczne, wszystkie systemy jak też silniki. Drugi etap, to już montaż wyposażenia zadaniowego oraz systemów elektronicznych. Z tego stanowiska wyjeżdża już kompletny śmigłowiec, który w trzecim etapie trafia do badań naziemnych jak też wykonywane są loty testowe w celu sprawdzenia wszystkich systemów.
Kontrakt z Ministerstwem Obrony Narodowej obejmuje także integrację wszystkich systemów maszyny i przeznaczonego dla niego uzbrojenia oraz przyszłe modernizacje. Do tego dochodzi również pełne wsparcie techniczne przez cały cykl ich użytkowania.
Pierwsze z zamówionych śmigłowców, te wyprodukowane jeszcze we Włoszech, trafiły już do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Wszystkie 32 maszyny mają zasilić polską armię do 2029 roku.