Policjanci z Katowic rozbili międzynarodową grupę przestępczą. Zatrzymano 15 osób WIDEO
Jak ustalili śledczy z Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, grupa działała od czerwca 2023 do lutego 2025 roku. W Polsce funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 8 osób w wieku od 22 do 59 lat, w tym trzy kobiety. Kolejnych 7 członków grupy ujęto w Belgii i Niemczech.
Narkotyki z Holandii, produkcja w Świętochłowicach
Grupa sprowadzała z Holandii narkotyki, m.in. płynną amfetaminę, marihuanę, kokainę, tabletki ekstazy i MDMA. W Świętochłowicach przestępcy produkowali amfetaminę, którą następnie przemycano do Szwecji i poza UE. Pozostałe narkotyki wprowadzano do obrotu w Polsce. Śledczy szacują, że grupa mogła wprowadzić na rynek tony narkotyków. Podczas akcji zlikwidowano linię produkcyjną, zabezpieczono kilkadziesiąt kilogramów narkotyków, luksusowy samochód, gotówkę oraz repliki broni maszynowej i krótkiej.
Handel ludźmi szlakiem bałkańskim
Równolegle grupa organizowała transporty nielegalnych imigrantów szlakiem bałkańskim – od Serbii przez Chorwację, Austrię, Czechy i Polskę do Niemiec. Śledczy potwierdzają, że przestępcy przerzucili za granicę setki osób. Wątek nielegalnej migracji jest kontynuowany przez służby belgijskie i niemieckie, które zatrzymały dwóch mężczyzn organizujących transporty z krajów trzecich na Zachód.
Ostatnie akcje i zarzuty
Kluczowe realizacje w Polsce miały miejsce we wrześniu 2024 roku w Świętochłowicach oraz w lutym 2025 roku, gdy zatrzymano 7 osób, w tym dwie kobiety. W marcu 2025 roku ujęto 59-letnią kobietę powiązaną z lokalem, w którym magazynowano narkotyki i organizowano nielegalne gry hazardowe. Zabezpieczono wówczas sześć automatów do gier.Prokuratura przedstawiła zatrzymanym 22 zarzuty, w tym kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcja i handel narkotykami, posiadanie znacznych ilości narkotyków oraz organizowanie nielegalnych gier hazardowych. Sześciu podejrzanych tymczasowo aresztowano, wobec pozostałych zastosowano dozór policyjny, poręczenia majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.
Rozwojowe śledztwo
Postępowanie ma charakter rozwojowy, a śląscy policjanci we współpracy z Europolem oraz służbami z Belgii i Niemiec kontynuują działania zmierzające do pełnego rozbicia międzynarodowej siatki przestępczej. Operacja jest kolejnym przykładem skutecznej walki z przestępczością zorganizowaną, w której kluczową rolę odgrywa współdziałanie służb na szczeblu międzynarodowym.