Powiat poznański walczy z azbestem. Rusza kolejna edycja programu
Mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą już składać wnioski w kolejnej odsłonie programu likwidacji wyrobów zawierających azbest. Nowością w tegorocznej edycji jest możliwość udziału także dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Program zakłada pełne sfinansowanie procesu usuwania tej groźnej substancji – od demontażu, przez transport, aż po jej bezpieczne unieszkodliwienie.
– Jesteśmy pionierami. Pierwsi w kraju zaczęliśmy pozbywać się tej szkodliwej substancji. Od 2006 roku usunęliśmy już tysiące ton, jednak azbest nadal pokrywa dachy wielu budynków w powiecie – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański. – Finansujemy to zadanie wspólnie z gminami oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pokrywamy 100% kosztów, pomagając mieszkańcom chronić zdrowie i środowisko – dodaje.
Zgłoszenia do 18 lipca
Wnioski można składać do 18 lipca br. w urzędach gmin właściwych dla lokalizacji danej nieruchomości. Należy do nich dołączyć dokument potwierdzający posiadanie tytułu prawnego do budynku. Osoby zajmujące się produkcją, przetwarzaniem lub obrotem produktami rolnymi muszą dodatkowo złożyć stosowne oświadczenie i formularz informacyjny.
Wnioski złożone w 2024 roku, które nie zostały zrealizowane z przyczyn niezależnych od wnioskodawców, będą miały pierwszeństwo, jeśli zainteresowani do 30 maja br. potwierdzą chęć dalszego udziału w programie, informując o tym Starostwo Powiatowe w Poznaniu.
Obowiązek zgłoszenia demontażu
Przypomina się również o obowiązku zgłoszenia prac związanych z demontażem azbestu do Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem prac.
Azbest – realne zagrożenie
Azbest to jedno z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń środowiskowych. Może powodować śmiertelne choroby układu oddechowego – według danych światowych, co roku z jego powodu umiera około 100 tysięcy osób. Jego usuwanie ma ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego.
– Zgodnie z „Programem oczyszczania kraju z azbestu”, do 2032 roku wszystkie materiały zawierające ten składnik powinny zostać usunięte. Odpowiedzialność spoczywa na właścicielach budynków, ale my ich w tym wspieramy – zaznacza starosta Grabkowski.
Dwa miliony kilogramów mniej
Od początku programu udało się zutylizować już 15,7 tys. ton azbestu, przeznaczając na ten cel 8,6 mln złotych. Dzięki konsekwentnym działaniom powiat poznański należy dziś do krajowych liderów w walce z tą niebezpieczną substancją.