Poznań. Nowa przyszłość dla DS Jowita. Rusza konkurs na koncepcję zabudowy przy ul. Zwierzynieckiej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosiły konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu wokół Domu Studenckiego „Jowita” przy ul. Zwierzynieckiej. Pierwszy etap rywalizacji potrwa do końca lipca, a do końca roku ma zostać wybrana zwycięska koncepcja. Jeżeli harmonogram zostanie dotrzymany, prace budowlane mogą rozpocząć się w 2028 roku.
Konkurs obejmuje opracowanie projektu przestrzennej zabudowy działek położonych w centrum miasta oraz wizję modernizacji samego akademika. Celem organizatorów jest znalezienie koncepcji, która połączy potrzeby uczelni i studentów z estetyką i funkcjonalnością przestrzeni miejskiej.
– To ważny krok w stronę przywrócenia DS Jowita studentom i mieszkańcom miasta – mówi prof. Tadeusz Wallas, przewodniczący Zespołu ds. Jowity. – Nadal nie zapadła decyzja, czy obecny budynek zostanie przebudowany, czy całkowicie zmodernizowany. Wiemy jednak, że zależy nam na utrzymaniu funkcji akademika w tej lokalizacji.
Jak podkreśla kanclerz uczelni, dr Marcin Wysocki, przed realizacją inwestycji czeka jeszcze wiele formalnych etapów, w tym uzyskanie pozwolenia na budowę i zdobycie finansowania.
– Realnie patrząc, budowa mogłaby ruszyć w 2028 roku – mówi.
Konkurs organizowany przez SARP to przykład podejścia, w którym wysoka jakość architektury wynika z otwartej rywalizacji.
– Zachęcamy inne uczelnie, by również szukały projektantów poprzez konkursy – zaznacza Krzysztof Frąckowiak, członek Sądu Konkursowego.
Z uwagi na lokalizację – ścisłe centrum Poznania – projekt będzie musiał odpowiedzieć na szereg wyzwań urbanistycznych i estetycznych.
– Zależy nam na różnorodnych propozycjach i dobrym rozpoznaniu kontekstu przestrzennego. Miejsce jest wymagające, ale i bardzo eksponowane – mówi Joanna Kapturczak z zespołu konkursowego.
Informacje o konkursie oraz regulamin będą dostępne na stronie internetowej SARP oraz w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.
Jeszcze w 2023 roku Uniwersytet otrzymał od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodatkowe środki na przygotowanie konkursu i dokumentacji projektowej – w sumie 3,5 mln zł. Dzięki tym funduszom możliwe było uruchomienie procedury, która może nadać nowy charakter tej ważnej przestrzeni Poznania.