Prawidłowe ciśnienie w oponach od roweru. Jak je sprawdzić?
Rowerzyści powinni systematycznie sprawdzać ciśnienie w oponach roweru. Odpowiednie pompowanie opon wpływa bowiem na komfort, ale też bezpieczeństwo jazdy. Od tego zależy również trwałość ogumienia. Dowiedz się, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach od roweru i jak samodzielnie je sprawdzić.
Jak krok po kroku napompować swój rower?
Wielu początkujących rowerzystów zastanawia się, jak napompować rower. Do napompowania potrzebujesz przede wszystkim odpowiedniej pompki i znajomości rodzaju wentyla w oponach. Istnieją trzy typy wentyli:
- Presta – to cienki francuski wentyl (FV). Używa się go głównie w rowerach szosowych i gravelowych. Aby napompować opony, należy odkręcić małą nakrętkę na końcu wentyla.
- Schrader – to grubszy wentyl samochodowy (AV), którego używa się w rowerach miejskich i górskich. Można napompować z nim rower nawet na stacji benzynowej.
- Dunlop – to wentyl rowerowy (DV), który stosuje się raczej w starszych rowerach miejskich. Wymaga użycia pompki z odpowiednią końcówką.
Aby napompować rower, dobierz odpowiednią pompkę (np. stacjonarną lub ręczną). Zamocuj końcówkę pompki do wentyla. Pompuj powoli, sprawdzając ciśnienie manometrem. Następnie zdejmij końcówkę i porządnie dokręć wentyl (jeśli to Presta).
Ciśnienie w oponach rowerowych – jakie powinno być?
Amatorzy kolarstwa często zastanawiają się, jakie powinno być ciśnienie w oponach. Tymczasem wiele zależy od czynników, takich jak: wysokość roweru, szerokość opony i waga rowerzysty.
Oto zakresy ciśnienia dla różnych rodzajów rowerów:
- Rowery szosowe: 6-9 barów (90-130 PSI)
- Rowery trekkingowe i miejskie: 3-6 barów (45-90 PSI)
- Gravel i przełajowe: 2,5-4,5 barów (35-65 PSI)
- Rowery górskie (MTB): 1,8-3 barów (26-45 PSI)
Dokładne wartości dla opon znajdziesz na ich boku. Producenci zwykle podają tam ciśnienie maksymalne i minimalne.
Prawidłowe ciśnienie w oponach jest bardzo ważne. Jeśli jest zbyt niskie, istnieje większe ryzyko przebicia dętki i większego oporu toczenia. Gorsza będzie też sterowność i stabilność roweru. Zbyt wysokie ciśnienie spowoduje z kolei mniejszy komfort jazdy, ryzyko pęknięcia dętki lub opony i gorszą przyczepność na śliskim terenie.
Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?
Co zrobić, aby upewnić się, że masz opony napompowane do odpowiedniego poziomu? Przede wszystkim wykorzystaj do tego manometr. Może być wbudowany w pompkę rowerową lub występować jako zupełnie osobne urządzenie. Końcówkę manometru przyłóż do wentyla, po czym odczytaj wynik.
Nie masz takiego urządzenia? Możesz sprawdzić ciśnienie orientacyjnie, naciskając kciukiem oponę rowerową. Jeśli mocno się ugina, powinieneś ją dopompować. Oczywiście, takie sprawdzanie opon jest mniej precyzyjne – mimo wszystko polecamy korzystanie z manometru.
Systematyczna kontrola ciśnienia w oponach rowerowych to kluczowy element dbania o rower. Rób to przed każdą trasą i dostosowuj ciśnienie opon do warunków jazdy i obciążenia sprzętu. Odpowiednio napompowane opony zwiększą komfort, bezpieczeństwo i efektywność jazdy na rowerze.