Rozbita fabryka nielegalnych papierosów. Przejęto 30 milionów sztuk
Funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu wspólnie z CBŚP z Gorzowa Wielkopolskiego, niemieckimi służbami celnymi z Essen oraz przy wsparciu Europolu rozbili międzynarodową siatkę przestępczą, zajmującą się produkcją i dystrybucją nielegalnych papierosów na ogromną skalę.
Na celowniku śledczych znalazła się nielegalna fabryka papierosów działająca w Düsseldorfie, a także kilkanaście magazynów w Niemczech i Holandii.
Zorganizowana produkcja jak w legalnej fabryce
W marcu niemieckie służby celne – korzystając z informacji przekazanych przez funkcjonariuszy z Wielkopolski – przeprowadziły nalot na fabrykę, w której znajdowały się dwie profesjonalne linie produkcyjne do wytwarzania i pakowania papierosów, a także urządzenia do przetwarzania tytoniu.
Na miejscu zatrzymano 11 obywateli Europy Wschodniej, w tym Polaków, przyłapanych na gorącym uczynku.
Skala zabezpieczonego materiału jest ogromna. Na miejscu znaleziono 25 milionów sztuk papierosów z fałszywym logo znanych marek oraz 15 ton tytoniu – przekazują śledczy.
W magazynach w Mülheim an der Ruhr i Mönchengladbach przejęto dodatkowe 120 tysięcy papierosów, a podczas przeszukań z użyciem psa tropiącego znaleziono 108 tysięcy euro w gotówce, ukrytych w różnych skrytkach.
Holenderski wątek – 7 milionów kolejnych sztuk
W tym samym czasie działania były prowadzone także w Holandii. FIOD, czyli holenderska Służba Informacji i Dochodzeń Fiskalnych, na podstawie ustaleń niemieckich służb przeszukała magazyn w Weert. Znaleziono tam 7 milionów podrabianych papierosów, które pochodziły z tej samej linii produkcyjnej w Düsseldorfie. Zatrzymano jedną osobę.
Straty liczone w milionach euro
Według szacunków, gdyby zabezpieczony towar trafił na europejski rynek, straty państw mogłyby przekroczyć 6 milionów euro.
Od początku 2025 roku grupa ta miała już wyprodukować dziesiątki milionów papierosów, które trafiały głównie na czarny rynek w krajach UE.
To doskonale zorganizowany proceder, który działał jak legalna firma – komentują eksperci od przestępczości gospodarczej.
Wielkopolski trop i wspólna operacja
Udział Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w tej akcji był kluczowy – to właśnie poznańscy funkcjonariusze wraz z CBŚP z Gorzowa przekazali informacje, które zapoczątkowały działania międzynarodowe.
Współpraca służb z Polski, Niemiec, Holandii i Europolu pokazuje, że skuteczne działania w walce z przestępczością zorganizowaną wymagają międzynarodowego zaangażowania – mówi przedstawiciel KAS w Poznaniu.
To jedno z największych uderzeń w nielegalny rynek tytoniowy w ostatnich latach. 13 zatrzymanych, 30 milionów sztuk papierosów mniej na czarnym rynku i konkretna rola Wielkopolski w międzynarodowej walce z przestępczością.