Chocz: To była muzyczna uczta. Parada orkiestr przeszła ulicami miasta
Parada orkiestr przeszła ulicami Chocza!
To było święto muzyki. W niedzielne popołudnie, 13 lipca 2025 roku, w Choczu odbyła się premierowa edycja przeglądu orkiestr dętych. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta parada ulicami miasta, w której uczestniczyło pięć zespołów. Każdy ruszał z innego miejsca.
- Chcieliśmy, żeby dzisiaj w każdym zakątku zabrzmiała muzyka orkiestr dętych i myślę, że w dużej mierze udało nam się to zrobić - mówi Karol Maciaszczyk, kapelmistrz grupy działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Choczu.
Gospodarze rozpoczęli marsz spod szkoły. Orkiestra Dęta w Liskowie i Mażoretki „Ekspresja” GOK w Liskowie wyruszyła z rynku, pierwszy punkt wędrówki Orkiestry Dętej Parafii Królików stanowiła kolegiata, Gminnej Orkiestrze Dętej z Koźminka start wyznaczono na ul. gen. Taczanowskiego, a Orkiestra Dęta OSP w Tykadłowie muzyczną wędrówkę rozpoczęła na ulicy Grodzieckiej.
Wszystkie zespoły zmierzały w jednym kierunku. Celem był Plac 1 Maja. Artyści spotkali się przy figurze św. Wawrzyńca. Stąd razem udali się na teren przy placówce. Tutaj wspólnie wykonali dwa utwory. Publiczność mogła usłyszeć „Orkiestry Dęte” oraz „Happy Marching Band”. Następnie rozpoczął się cykl koncertów. Każda orkiestra zaprezentowała po kilka kompozycji ze swoich bogatych repertuarów. Wybrzmiały choćby: „One moment in time”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Biała armia”, „Lambada” czy „Tequilla”.
- Dla gminy Chocz to historyczne wydarzenie. Dziękuję naszej orkiestrze, pozostałym zespołom, które zaszczyciły nas swoją obecnością i piękną grą. Słowa uznania również dla osób i organizacji mających swój wkład w stworzenie imprezy - mówi burmistrz Magdalena Marciniak.
- Chciałam podziękować za profesjonalną organizację twórcom tego przedsięwzięcia, oraz kapelmistrzom i orkiestrom, które wzięły udział w przeglądzie. To dzięki państwa zaangażowaniu i pracy ogromna rzesza młodych ludzi, ale również ludzi w słusznym wieku może rozwijać swój talent, pasję, miłość do najpiękniejszej ze sztuk. Życzę wszystkim dynamicznego rozwoju, wielu sukcesów i nowych artystycznych wyzwań - podkreślała Elżbieta Kwiecińska, przedstawicielka Południowowielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim.
W sumie na scenie zaprezentowało się 150 muzyków. Najmłodszy miał zaledwie 7 lat. To Filip Harasny z Gminnej Orkiestry Dętej z Koźminka.
- Syn uczy się gry na kilku instrumentach od dwóch lat - opowiada tata chłopca. Pan Marek jest prezesem zespołu i może pochwalić się już kilkunastoletnim doświadczeniem. - Cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Organizacja jest na bardzo dobrym poziomie. Zaprezentowaliśmy znane przeboje, które często można usłyszeć w rozgłośniach radiowych - opowiada.
Zespoły uczestniczące w przeglądzie otrzymały dyplomy i pamiątkowe statuetki. Nagrody wręczali Magdalena Marciniak i wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
- Bardzo się cieszę, że mogłem dzisiaj przyjechać do Chocza. Z uwagą obserwuję rozwój orkiestr i jestem pod wrażeniem, tak jak chyba wszyscy, którzy mieli okazję wysłuchać prezentacji. Gratuluję zespołom - mówił.
Muzyczne wydarzenie zakończyła zabawa taneczna. Nie brakowało również atrakcji towarzyszących. Najmłodsi goście mogli bawić się w wesołym miasteczku. Były stoiska kulinarne, o które zadbały m.in. panie z kół gospodyń wiejskich. Swoje stanowisko przygotował również Bank Spółdzielczy w Pleszewie.
- Muzyka łagodzi obyczaje i wybrzmiewa pięknie ze wszystkich instrumentów. Jest mi niezmiernie miło, że możemy wspierać chocką orkiestrę i dzisiaj tutaj gościć - podkreśla prezes Mariola Walendowska.
To dzięki pomocy banku artyści mogli wystąpić na profesjonalnej scenie.
Patronat nad Przeglądem Orkiestr Dętych w Choczu sprawowała Magdalena Marciniak. Imprezę prowadziła Patrycja Woźniak-Konecka, dyrektorka GOK-u. Na wydarzenie zaprosili:
- Zarząd Miasta Chocza;
- Urząd Miejski Gminy Chocz;
- Gminny Ośrodek Kultury w Choczu;
- Zespół Szkół w Choczu;
- OSP i KGW z terenu gminy Chocz.