Czas na Noc Muzeów. To już w ten weekend. Muzea w stolicy z darmowym wstępem zapraszają
W tym artykule:
Noc Muzeów 2025 w Warszawie
Noc Muzeów jest największą i jednocześnie najlepiej rozpoznawalną impreza kulturalna w Warszawie, ciesząca się ogromną popularnością. To jedyna noc w roku, kiedy możemy zobaczyć muzea, galerie i instytucje kultury w zupełnie innym, nocnym świetle. Placówki biorące udział w wydarzeniu to miejsca związane m.in. ze sztuką, kulturą, historią i jako organizatorzy imprezy zapewniają ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują swoje często na co dzień zamknięte korytarze. Do stołecznej edycji Nocy Muzeów z roku na rok przystępuje coraz to więcej instytucji z Warszawy i okolic.
37 nowych placówek
W tym roku wydarzenie odbędzie się w nocy z 17 na 18 maja. Wówczas otwartych będzie aż 306 placówek, z czego 37 po raz pierwszy, m.in. Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury, Muzeum SGGW, Centrum Europejskie Natolin oraz ambasady Niemiec i Francji.
Nie tylko muzea
Noc Muzeów daje także możliwość odwiedzenia za darmo instytucji, które niekoniecznie kojarzą się z kulturą i na co dzień pozostają niedostępne. Do nich należy np. Archiwum Główne Akt Dawnych, Zajezdnia Tramwajowa Praga, Biblioteka Główna Wojskowej Akademii Technicznej, siedziba Naczelnego Sądu Administracyjnego czy Teatr Syrena od kulis. Ponadto będzie możliwość zwiedzenia Sejmu i Senatu RP.
W nocy z 17 na 18 maja będzie można zwiedzić również siedziby banków i różnych spółek skarbu państwa. Gdzie wejdzie w Noc Muzeów?
Jednym z takich miejsc jest Rotunda Banku PKO na rondzie Dmowskiego, gdzie w sobotę zobaczymy m.in. fragment kolekcji sztuki zgromadzonej przez bank, historyczne plakaty, a na zielonym patio przy budynku czynne będzie kino plenerowe.
W tegorocznym programie Nocy Muzeów jest też zwiedzanie Warszawskiego Zoo, a dokładnie słynnej Willi Żabińskich oraz odwiedzenie po remoncie Planetarium w Centrum Nauki Kopernik.
Z kolei w Pszczelarium przy Konduktorskiej na Mokotowie pszczelarz odkryje tajemnice swojego warsztatu. Na spacerowiczów będą czekały atrakcje w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce, Bibliotece Uniwersyteckiej UW, Akademii Sztuk Pięknych i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Noc Muzeów i wydarzenie plenerowe
Wydarzenia plenerowe będą odbywać się m.in. w Ogrodzie Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie przybyli zobaczą pokazy mappingów oraz w Łazienkach Królewskich. Tam natomiast pojawią rekonstruktorzy historyczni z Towarzystwa Stanisławowskiego.
Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich
Łazienki Królewskie, jak co roku, proponują podczas tego wydarzenia darmowy wstęp do obiektów. W planach są też koncerty, oprowadzania, spacery, warsztaty, a także pokazy sztuki mincerskiej. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Muzeum magicznych zwierząt".
Obiekty Łazienek Królewskich bezpłatnie można będzie zwiedzać w godz. 19.00-1.00 (ostatnie wejście o godz. 0.30). Udostępnione zostaną:
- Pałac na Wyspie (parter),
- Pałac Myślewicki (parter),
- Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim (wejście od strony Teatru Królewskiego),
- Biały Dom (parter),
- Wodozbiór (parter),
- Koszary Kantonistów,
- Stajnie Kubickiego.
Bezpłatnemu zwiedzaniu towarzyszą darmowe wydarzenia w obiektach i ogrodach. Atrakcje dla rodzin z dziećmi rozpoczną się w godzinach przedpołudniowych.
Darmowy Taras Widokowy
Na odwiedzających będzie czekało miejskie stoisko przed Pałacem Młodzieży od strony ul. Świętokrzyskiej, przy którym do odbioru będą bezpłatne bilety na Taras Widokowy na XXX piętrze PKiN. Będzie można także uzyskać informacje na temat oferty kulturalnej i organizacji specjalnych linii muzealnych.
Ponadto dla najmłodszych miłośników komunikacji miejskiej zaplanowano stacjonarną wystawę zabytkowych pojazdów – pogotowia technicznego Ikarus, Ogórka oraz zabytkowego Jelcza. Wystawa będzie czynna w godz. od 18:00 do 23:00
Linie muzealne i zabytkowe pojazdy
To jednak nie wszystko! W Warszawie tej nocy na pewno nie będą się nudzić pasjonaci komunikacji miejskiej i historycznych pojazdów – po raz kolejny zorganizowane zostaną parady zabytkowych autobusów i tramwajów.
Jak podaje stołeczny ratusz, przejazd autobusów rozpocznie się o godz. 16:45 i potrwa do 17:45. Ruszy z zajezdni Stalowa na prawym brzegu Wisły, by przemierzyć trasę prowadzącą przez m.in. al. „Solidarności”, al. Zieleniecką, most Łazienkowski i Wybrzeże Kościuszkowskie. Równolegle, w godzinach 17:00–18:00, ulicami Warszawy przejedzie parada zabytkowych tramwajów, która wystartuje z al. Zielenieckiej i zakończy się przy zajezdni Praga.
Niecodzienną atrakcją będzie wspólny przejazd obu parad na dwóch odcinkach trasy – około godziny 17:00 na al. Zielenieckiej oraz około 17:30 na Trasie W-Z. S
Komunikacja miejska w Noc Muzeów
W Noc Muzeów kursowanie metra linii M1 i M2 będzie wydłużone do godz. 2:30. Tramwaje linii 2, 4, 9, 11, 13, 16 i 17 będą kursowały do ok. godz. 2:30, przy czym ostatnie kursy z centrum zaplanowano ok. godz. 2:00.
Aż do ok. godz. 2:30 kursować będą autobusy linii 116, 180, 190, 509, 517 i 527, jednak ostatnie odjazdy z centrum zaplanowane zostały ok. godz. 2:00.