Częstochowa: Frytka Off. Muzyka i frytki, czyli tak bawiło się miasto
Alternatywa, rap, psychodelia i nastrojowe ballady – sobotni wieczór 13. edycji Frytka Off 2025 był pełen różnorodnych muzycznych doznań. Artyści z Częstochowy i ogólnopolskiej sceny zadbali o klimat, który publiczność zapamięta na długo.
Od sobotniego popołudnia scena główna gościła czołówkę polskiej sceny muzycznej. Częstochowska publiczność, spragniona koncertów na żywo, bawiła się znakomicie, pokazując, że kapryśna pogoda i padający momentami deszcz nie zniechęcą prawdziwych fanów mocnych brzmień.
Na scenie pojawili się zarówno wykonawcy związani z lokalną sceną muzyczną, jak i artyści rozpoznawalni w całym kraju. Zespół LAB zaprezentował mieszankę miejskich inspiracji i mocnego przekazu, natomiast częstochowskie 4 Hz zaserwowało publiczności dźwięki oscylujące między rapem a gitarową psychodelią.
Mery Spolsky mimo deszczu – osobisty finał
Tuż przed rozpoczęciem występu Mery Spolsky nad Parkiem Lisiniec pojawił się deszcz. Ani artystka, ani publiczność nie zrezygnowali jednak z zabawy. Mery nawiązała bliski kontakt z widzami – pod koniec koncertu zeszła ze sceny i rozmawiała z uczestnikami, pytając ich o marzenia. Ten moment był jednym z najbardziej poruszających w całym programie.
Poetycko, a potem z pazurem – Mela Koteluk i AVI
Wieczór kontynuowała Mela Koteluk. Jej poetyckie kompozycje wprowadziły spokojniejszy, nastrojowy klimat. Publiczność usłyszała zarówno znane utwory, jak i premierowe kompozycje z płyty „Harmonia”.
Na zakończenie festiwalu sceną zawładnął raper AVI. Wykonał utwory z solowego albumu „Mały książę” oraz starsze kawałki stworzone wspólnie z Louisem Villainem. Był to energetyczny finał całego wieczoru.
Hołd dla Adama Markowskiego
Podczas wydarzenia przypomniano postać Adama Markowskiego – zmarłego niedawno pracownika Urzędu Miasta Częstochowy, który przez blisko dwie dekady współtworzył Frytkę Off. Festiwal upamiętnił go specjalnym klipem wideo. Markowski był związany z promocją miasta – tworzył grafiki, zdjęcia i filmy.
Organizatorem festiwalu był Urząd Miasta Częstochowy oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, a wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Oprócz koncertów działała strefa food trucków, a po zakończeniu części scenicznej uczestnicy przenieśli się na after party do klubu La Playa.