Gniezno: Koronacja Królewska. Na Placu św. Wojciecha stanęło obozowisko dla ponad 470 wojów
Koronacja Królewska w Gnieźnie. Na Placu św. Wojciecha stanęło obozowisko dla ponad 470 wojów!
Koronacja Królewska organizowana cyklicznie od 2000 roku, a od 2009 wzbogacona o teatralne inscenizacje, to flagowa impreza miasta, która co roku przyciąga kilkanaście tysięcy turystów z całej Polski i zagranicy.
Tradycyjnie Koronację Królewską rozpoczął korowód ulicami miasta. Na Placu św. Wojciecha stanęło imponujące obozowisko, a w nim ponad 470 wojów – najlepsi rekonstruktorzy z Polski, którzy zaprezentowali życie, zwyczaje i uzbrojenie dawnych wojowników.
W programie uwielbiane i wyczekiwane przez obserwujących bitwy plenerowe, Turniej o Miecz Bolesława, pokazy konne, XVIII Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu czy gry i zabawy plebejskie, a także działające przez dwa dni stanowisko machin oblężniczych.
Uczestnicy mogą wziąć udział w bogatym programie warsztatowym składającym się z uwielbianej przez rodziny Wioski Dziecięcej – twórczej przestrzeni dla najmłodszych, m.in. motanki, glina, stemple, pająki, krajki, szermierka dziecięca oraz z Strefy Edukacji – animacje edukacyjne, warsztaty rzemieślnicze (kaletnictwo, rogownictwo, tabliczki alchemików).
- To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w dawne techniki rękodzielnicze, poznać codzienność naszych przodków i po prostu dobrze się bawić - niezależnie od wieku
- mówi Marta Pacak, zastępczyni Dyrektora MOKu.
Jednym z niezwykłych elementów wydarzenia jest Polana Szeptuchy – przestrzeń inspirowana dawną słowiańską duchowością i medycyną ludową. Uczestnicy mogli wziąć udział w spotkaniach z Szeptuchą Dobromirą, tworzyć kadzidła, amulety i poznać tajniki ziołolecznictwa oraz alchemii, czy wziąć udział w warsztatach białego śpiewu.
W sobotni wieczór o godz. 19:00 wystąpi zespół Lor – cztery krakowskie artystki, które zdobyły serca słuchaczy dzięki swojej subtelnej, emocjonalnej muzyce na pograniczu folku i alternatywy.
W sobotę o 21:00 na Placu im. Prymasa Mikołaja Trąby (przed katedrą) zostanie zaprezentowane widowisko "Narodziny potęgi". Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiadają Monika Belau i Artur Kamiński, a w inscenizacji weźmie udział ponad 100 artystów - aktorów, tancerzy, muzyków, rekonstruktorów i statystów.