Już 4 lipca w Swołowie rozpoczyna się festiwal folkloru EtnoBaltica
Jak informują organizatorzy, w programie festiwalu znajdzie się między innymi wielki jarmark rękodzieła, podczas którego twórcy ludowi zaprezentują swoje unikalne wyroby: hafty, ceramikę, wyroby z drewna i wikliny, a także regionalne przysmaki w specjalnej strefie gastro. To doskonała okazja, aby zakupić niepowtarzalne pamiątki i wesprzeć lokalnych artystów.
Jedną z atrakcji Festiwalu będzie również możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, które podczas festiwalu otworzy swoje drzwi dla wszystkich gości z festiwalowym biletem. Zwiedzający będą mogli poznać bogactwo pomorskiego dziedzictwa, tradycji i codziennego życia dawnych mieszkańców regionu.
Organizatorzy zapowiadają również liczne warsztaty, koncerty muzyki ludowej oraz spotkania z twórcami i pasjonatami folkloru.
PROGRAM PIĄTEK, 4 LIPCA 18:00 – Etnos Ensemble
Pięciu wirtuozów – jedna scena, jedno brzmienie. Katowicka formacja swobodnie łączy klasykę, jazz i muzykę tradycyjną. Ich koncerty to prawdziwa muzyczna podróż – od Filharmonii Narodowej po sceny Ameryki Południowej. Spotkanie wiolonczeli z klarnetem, kontrabasu z akordeonem, perkusji z duszą. Laureaci prestiżowych stypendiów, autorzy trzech płyt (w tym świątecznej z zespołem SVAHY, znanym z filmu Znachor). Zagrają z pasją, która nie zna granic gatunkowych.20:00 – BUM BUM ORKeSTAREksplozja dźwięków, energia bez granic. Ta polska formacja od 2014 roku porywa publiczność muzyką inspirowaną Bałkanami, klezmerem i polskim folklorem. Każdy z członków to solista – razem tworzą dynamiczną, pełną emocji orkiestrę. Ich muzyka to dosłowna bomba energii.
SOBOTA, 5 LIPCA
15:00 – Drëszë
„Przyjaciele” po kaszubsku. Trójmiejska formacja ożywia dawną muzykę kaszubską z szacunkiem i świeżym spojrzeniem. Liderka Joanna Gostkowska (wokal, badaczka Kaszub) wraz z Michałem Mantajem (akordeon, pianino), Hubertem Połoniewiczem (lutnik, multiinstrumentalista) i Jakubem Klemensiewiczem (saksofon, klarnet) prezentują pieśni z archiwów i nagrań terenowych. W kwietniu ukazała się ich debiutancka płyta "Wundertuta", którą usłyszymy na żywo.
17:00 – Chłopki
Trzy kobiety, trzy głosy, jedna opowieść. Współczesne potomkinie kobiet wsi – strażniczek ognia i pamięci. Ich pieśni są hołdem dla babek i prababek, nierzadko bolesne, ale szczere i poruszające.
Skład:
Katarzyna Bednarz – lira korbowa, skrzypce, śpiew
Magdalena Mayer – wiolonczela, śpiew
Joanna Zemanek – bęben, śpiew
19:00 – WoWaKin x 1670
Zespół WoWaKin w wyjątkowej współpracy z Niną Kodorską (wokal) i Martą Maślanką (cymbały). Tradycyjne melodie z Radomszczyzny, Polesia i Mazowsza w nowoczesnej oprawie – mazurki, kujawiaki i pieśni z serialu 1670, pełna ekspresji i muzycznego ładunku.
21:00 – Sw@da x Niczos
Połączenie polsko-kolumbijskiej energii z podlaską duszą. Sw@da (producent) i Niczos (wokal, rap) prezentują połączenie tradycyjnych brzmień, baile funku, afrobeatu, jersey clubu i phonku. Ich utwór Lusterka to hit 2025, aspirujący do Eurowizji. To folk, który tańczy do bębnów przyszłości.
NIEDZIELA, 6 LIPCA
16:00 – ГрайБери / HrayBery
Zespół z Galicji ożywiający taneczną muzykę pogranicza polsko-ukraińskiego – kołomyjki, kozaki, mazurki. Grane na instrumentach takich jak skrzypce, cymbały, bęben i bas. Działają od 2023 roku, zdobyli nagrodę Polskiego Radia oraz uznanie w kraju i za granicą.
18:00 – Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Muzyczna kapsuła czasu: tanga, walce, rumby i foxtroty w nowoczesnej aranżacji. Zespół reinterpretujący przedwojenne przeboje z klasą – występy na europejskich scenach potwierdzają ich unikalny styl.
Festiwal EtnoBaltica 2025 odbędzie się w Swołowie w dniach 4 - 6 lipca. Warto już teraz zarezerwować czas, aby poczuć niezwykłą atmosferę tego wydarzenia i zanurzyć się w żywą tradycję Pomorza.
- EtnoBaltica to nie tylko muzyka - zaznaczają organizatorzy. - W EtnoWiosce Dziecięcej na najmłodszych czekają rękodzielnicze warsztaty – od makramy po ruchome zabawki – a dorosłym serce zabije mocniej podczas spektaklu rzeźbiarskiego Ireny Brzeskiej czy warsztatów tanecznych Piotra Piszczatowskiego. Będzie też poranna joga na trawie, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach śpiewu kaszubskiego z Joanną Gostkowską, warsztatach tańców układowych z Natalią Klamann oraz garncarstwa z mistrzami Arkuszyńskimi i jarmarku pełnym lokalnych skarbów.
EtnoBaltica 2025 to miejsce, gdzie kultura żyje. Gdzie tradycja oddycha, śpiewa, tańczy i bawi. Gdzie każdy – mały i duży, tutejszy i przyjezdny – znajdzie coś dla siebie. Spotkajmy się w Swołowie. Będzie głośno, wzruszająco i pięknie. Po prostu – po ludzku.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025.
Bilety: stacjonarnie w kluboksięgarni Cepelin, Zagrodzie Inicjatyw Twórczych w Swołowie oraz Centrum Kultury Gminy Redzikowo w Głobinie lub on line na stronie internetowej.
Organizatorzy: Gmina Redzikowo, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Redzikowo, Zagroda Inicjatyw Twórczych wraz z Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.
Współorganizator: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.