Kraków: Siła wolnego słowa. Międzynarodowy Kongres PEN już we wrześniu
PEN International (nazwa to skrót pierwszych liter słów: Poets, Essayists, Novelists) to międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy założone 5 października 1921 w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott, w celu promowania intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami i poetami z całego świata. Kieruje się zasadą, że literatura spełnia istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej. Jest to organizacja niepolityczna i pozarządowa. PEN Club składa się z oddziałów lokalnych - polski oddział PEN Clubu założył Stefan Żeromski w 1925 r., on także sprawował funkcję pierwszego prezesa. Obecnie funkcję tę pełni Marek Konrad Radziwon.
"Międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy PEN International promuje literaturę jako wspólną wartość narodów i wyraz wartości humanistycznych łączących całą ludzkość oraz jako jedną z podstaw społeczeństwa demokratycznego. Członkowie PEN czynnie opowiadają się za wolnością słowa i przeciwko wszelkim przejawom przemocy wobec ludzi pióra, czym przyczyniają się do wzajemnego poszanowania między ludźmi, występując przeciwko nadużyciom wolności słowa w celach politycznych i osobistych" - głoszą organizatorzy Międzynarodowego Kongresu PEN w Krakowie.
W 2025 roku Polski PEN Club świętuje jubileusz stulecia. Przez cały rok pod hasłem "Siła wolnego słowa" organizowane są dyskusje wokół istotnych problemów naszych niespokojnych czasów oraz miejsca literatury w świecie współczesnej komunikacji społecznej. Każda z debat rozpoczyna się historią „pustego krzesła” – symbolizującego osobę represjonowaną, uwięzioną lub zamordowaną ze względu na swoją działalność pisarską.
W szkołach średnich kilku miast odbędą się specjalne lekcje poświęcone zagadnieniom wolności słowa, a w księgarniach i bibliotekach pojawiły się opaski oznaczające „literaturę zakazaną”, by zwrócić uwagę czytelników na represje dotykające literatury i jej twórców w różnych krajach. Jedno ze spotkań organizowanych przez Polski PEN Club odbędzie się podczas nadchodzącego Festiwalu Miłosza w Krakowie.
Gospodarzem 91. Kongresu PEN International w dniach 2-5 września będzie Kraków, który od 2013 roku należy do Sieci Miast Kreatywnych jako Miasto Literatury UNESCO. Za program odpowiadać będą: Justyna Czechowska, Magda Heydel oraz Anna Piotrowska.
Przygotowano cztery wydarzenia z udziałem wybitnych pisarzy i intelektualistów otwarte dla krakowskiej publiczności. Zaproszenie przyjęli m.in. Olga Tokarczuk, Kristina Sabaliauskaite, Jaroslav Hrycak, Andrij Kurkow, Raja Shehadeh i Adam Michnik. Pełny harmonogram wydarzenia oraz informacje o wejściówkach pojawią się wkrótce.