Piotrków Trybunalski: Mają być dwa referenda. Przewodniczący rady miasta Mariusz Staszek zwołał sesję nadzwyczajną
Oba wnioski referendalne mają swój osobny bieg. Ten w sprawie Centrum Integracji Cudzoziemców wpłynął do prezydenta 11 lipca i zweryfikować musi go Rada Miasta w Piotrkowie, ten w sprawie odwołania prezydenta i rady wpłynął do Krajowego Biura Wyborczego 14 lipca i zajmuje się nim komisarz wyborczy.
Referendum w sprawie Centrum Integracji Cudzoziemców w Piotrkowie
Do prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego wpłynął wniosek z podpisami mieszkańców o przeprowadzenie referendum lokalnego, podczas którego mieszkańcy mieliby odpowiedzieć na dwa pytania:
- Czy jest pan/pani przeciwko tworzeniu i organizacji Centrum Integracji Cudzoziemców na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego?
- Czy jest pan/pani przeciwko relokacji imigrantów na terenie Piotrkowa Trybunalskiego?
Przewodniczący Mariusz Staszek wyjaśnił, że zgodnie z artykułem 16 Ustawy z 15 września 2020 roku o referendum lokalnym, Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zobowiązana jest powołać ze swojego składu komisję, która zweryfikuje wniosek referendalny i prawidłowość zebrania podpisów mieszkańców (wymagana liczba podpisów to 10% uprawnionych do głosowania, co oznacza ponad 5,5 tys.). Komisja ma liczyć od 3 do 6 osób.
Zwołana na 16 lipca nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Piotrkowie ma w programie tylko jeden punkt - powołanie owej komisji. Po weryfikacji wniosku i podpisów, rada podejmie uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum lub uchwałę o odrzuceniu wniosku mieszkańców. Ma na to 30 dni od momentu złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum, w tym wypadku termin biegnie od 11 lipca 2025.
- Będę zachęcał przede wszystkim, żeby z każdego ugrupowania, które startowało do rady miasta, był wystawiony jeden przedstawiciel, w szczególności, żeby osoby, które stoją za referendum miały większość w komisji - po to, żeby nikt nam nie zarzucił, że podejmujemy jakiekolwiek działania, które będą nieuczciwe - podkreśla Mariusz Staszek, przewodniczący Rady Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.
Dodaje, że całą procedura ma być bardzo transparentna i czytelna. W przypadku wniosku referendalnego dotyczącego odwołania prezydenta i rady miasta, do 13 sierpnia 2025 zweryfikuje go komisarz wyborczy i to on podejmie decyzję o zarządzeniu (lub nie) referendum w tej sprawie.
Podczas konferencji prasowej w urzędzie miasta przewodniczący Staszek odniósł się ponadto do wypowiedzi radnego Łukasza Janika na antenie lokalnego radia Strefa FM, które - jego zdaniem - zawierały kłamstwa i manipulacje. Przypomniał też, że samorząd piotrkowski nie ma żadnego wpływu na tworzenie Centrum Integracji Cudzoziemców w Piotrkowie, bo to samorząd województwa łódzkiego - poprzez Wojewódzki Urząd Pracy - organizuje konkursy dla stowarzyszeń lokalnych na ich prowadzenie.
Przypomnijmy także, że dyrektor łódzkiego WUP przekazał mediom niedawno, że w Łódzkiem nie będą tworzone Centra Integracji Cudzoziemców.