Śląskie: Trzy, dwa, jeden, zero... Tydzień Kultury Beskidzkiej startuje już w najbliższą sobotę.
Folklor może liczyć na wsparcie
- Góralska muzyka i góralskie granie. Nigdy nie zaginie w Beskidach śpiewanie - powiedział Jacek Jarco, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej rozpoczynającemu się Tygodniowi Kultury Beskidzkiej. - Samorząd województwa zawsze wspierał tę inicjatywę, przepiękne wydarzenie. Zapraszamy wszystkich w Beskidy - podkreślał przewodniczący Jarco.
Radny wojewódzki występujący w imieniu Zarządu Województwa Śląskiego Rafał Ryplewicz także zapewniał, że samorząd województwa wspierał, wspiera i nadal będzie wspierał TKB.
- Dla nas, samorządowców, to nie tylko obowiązek, ale i przywilej wspierać tak ważne wydarzenie kulturalne, znane nie tylko w regionie, nie tylko w kraju ale i na całym świecie - mówił Rafał Ryplewicz. Podkreślił, że pierwszym wydarzeniem TKB był dzisiejszy przejazd specjalnego pociągu na trasie Katowice - Wisła.
Na pokładzie pociągu rozbrzmiały m. in. „Hej bystra woda”, “Szła dzieweczka do laseczka” czy zbójnickie pieśni ze słowackich zboczy Beskidów. Pasażerowie nie tylko śpiewali, klaskali ale i tańczyli do skocznych rytmów, jakby hasło tegorocznej edycji festiwalu „Nakręć się na folklor” trafiło wprost do ich uszu i serc.
- Deklaruję, że na dziewięć dni odkładam rower na bok i będę trenował tylko i wyłącznie folklor oraz kulturę - mówił Rafał Ryplewicz.
Pociągiem na TKB
Prezes Kolei Śląski Krzysztof Klimosz powiedział, że jako regionalny przewoźnik zawsze angażują się w ważne i cenione w naszym regionie imprezy kulturalne, a taką jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. Przypomniał, że codziennie do Wisły przyjeżdża osiem par pociągów, do Żywca 26 par.
- Ze względu na Tydzień Kultury Beskidzkiej dokładamy w niedzielę dodatkowe pociągi, ponieważ największym problemem było pytanie jak wrócić do Katowic po imprezie. Dlatego dokładamy po trzy pary pociągów w każdą niedzielę - mówił prezes Klimosz.
W rozkładach jazdy pojawią się zatem dodatkowe połączenia z Katowic do Bielska-Białej (odjazd godz. 14:07, przyjazd: 15:01), z Bielska-Białej do Wisły Głębce (odjazd: 15:47, przyjazd: 17:14) oraz powrotne połączenie z Wisły Głębce do Katowic (odjazd: 21.56, przyjazd: 23.49).
Beskidzkie miejscowości zapraszają
Koncerty w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej będą się odbywały w Szczyrku, Wiśle, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Imprezy towarzyszące jak m.in. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach czy Gorolski Święto także w Jabonkowie na Zaolziu.
Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy powiedział, że pod Skrzycznem TKB rozpocznie się dzień wcześniej, w piątek 25 lipca, Festiwalem Wielkich Serc. Później występy będą się odbywały na małej i dużej estradzie, także przed południem i w centrum miejscowości. Atrakcji będzie pod dostatkiem. Nie chciał zdradzać wszystkich szczegółów, żeby każdy przekonał się na własnej skórze, że warto przyjechać na TKB.
- Będzie coś dla duszy i coś dla ciała - zapewniał burmistrz Byrdy.
Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, stwierdził, że w Amfiteatrze pod Grojcem TBK rozpocznie się w sobotę, 26 lipca, koncertem galowym z udziałem 120 puzonistów z całego świata, którzy biorą udział w Żywieckim Suwakowaniu, a później ruszy Festiwal Folkloru Górali Polskich.
Wiceburmistrz Wisły Katarzyna Czyż Kaźmierczak zwracała z kolei uwagę, że w tym roku odbywające się w ramach TKB Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odbędą się w rozbudowanym amfiteatrze. Zachęcała także do wzięcia udziału w tworzeniu wielkiego muralu.
Powstanie on na ścianie pawilonu usługowego przy ul. 1 Maja 67. W samym sercu miasta, mieszkańcy, turyści i zaproszony artysta Mgr Mors wspólnie stworzą dzieło inspirowane lokalną i światową kulturą. Malowanie jest otwarte dla wszystkich chętnych, każdy uczestnik może zostawić swój „kolor Wisły”.
Nakręć się na folklor
Tak więc od 26 lipca do 3 sierpnia muzyka, taniec i śpiew wypełnią po brzegi Beskidy i okolice. To 9 dni niesamowitych wrażeń z udziałem prawie 100 zespołów z Polski i całego świata. Na estradach TKB – w Wiśle, Szczyrku, Istebnej, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Ujsołach, ale również czeskim Jabłonkowie na Zaolziu – zobaczymy w tym roku około 4 tys. tancerzy, muzyków, śpiewaków, twórców ludowych, rzemieślników i rękodzielników!
W Beskidy zawitają goście z Japonii, Meksyku, Majorki, Portugalii, Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Cypru Północnego, Czarnogóry, Rumunii, Czech, Węgier oraz Finlandii, a obok licznych przedstawicieli śląskiej i małopolskiej kultury będzie można zobaczyć folklor z województw: podlaskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego.
W ramach TKB odbędą się też dwa wyjątkowe konkursy: 34. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle z udziałem kilkunastu grup folklorystycznych z całego świata oraz 56. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, gdzie 26 wysokiej klasy zespołów oraz ponad ok. 150 kapel, grup śpiewaczych i solistów rywalizować będzie o Złote Żywieckie Serca.