Szczecin: 100 urodziny Jeziora Szmaragdowego. Wycieczki z przyrodnikami, piknik i tort
Okazja do świętowania była wyjątkowa - setne urodziny jeziora Szmaragdowe.
To jak na jezioro niewiele.
- To prawda, ale mamy tu do czynienia z wyjątkową sytuacją - tłumaczy Igor Szakowski, dyrektor Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, współorganizator uroczystości. - Nasze jezioro powstało równo sto lat temu. Wcześniej w tym miejscu była kopalnia kredy. Są dwie hipotezy tłumaczące jego powstanie. Pierwsza, że doszło do wypadku górniczego i wyrobisko zostało zalane wodą kopalnianą. A drugie, że kopalnia przestała eksploatować złoża.
Jezioro Szmaragdowe jest więc jeziorem sztucznym powstałym w miejscu, gdzie wydobywano kredę.
- Stąd ten piękny kolor wody - podkreśla dyrektor Szakowski.
Obchody urodzin jeziora trwały trzy dni - od piątku do niedzieli. Pierwszego dnia odbyło się seminarium naukowe.
- Na którym rozłożyliśmy nasze jezioro na czynniki pierwsze - zapewnia Karolina Ignaszak, dyrektorka Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd. - Mówiliśmy o nim pod kątem geologicznym, turystycznym, przyrodniczym, baśniowym, a nawet militarnym i historycznym. Jak się okazuje, nasze jezioro jest jedną wielką kopalnią wspaniałości, choć prawdziwa kopalnia już tu od dawna nie działa.
W sobotę przewodnicy zabrali chętnych na wycieczki terenowe o różnej tematyce. Jak się dowiedzieliśmy, zaprowadzili uczestników w zakamarki parku leśnego Zdroje dotąd nie udostępniane.
- Jeden przewodnik powiedział mi, że miał w grupie pana, który twierdził, że widział wszystko. Po wycieczce przyznał, że nie miał racji - śmieje się pani Karolina.
Było m.in. zwiedzanie podziemnej trasy, która na pół roku jest zamykana ze względu na zimowanie nietoperzy. Ale w lipcu można nią przejść - choć, co zrozumiałe, nie będzie w niej nietoperzy. Miłośników tych zwierząt organizatorzy zapraszają na wycieczkę w połowie wrześnie, kiedy nietoperze będą się szykowały do zimy.
Był więc tort, była kasza z grzybami i karkówką, animacje i zabawy dla dzieci, malowanie gigantycznej laurki, kącik kreatywny, gry planszowe, przyrodnicze stanowiska edukacyjne różnych instytucji i zwiedzanie tzw. Sali Żywej z egzotycznymi owadami.
Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i prezydent Szczecina.