Zawory: W miejscowości poświęcono odrestaurowaną figurę św. Antoniego z Padwy
Figura św. Antoniego w Zaworach zyskała nowe oblicze
W ubiegłym roku w sołectwie Konarzyce poświęcono dwa odnowione krzyże. Pierwszy z nich stanął w pobliżu świetlicy wiejskiej w samych Konarzycach. Drugi przy drodze prowadzącej z Kiełczynka do Zaborowa. Kolejnym elementem architektury sakralnej, który zmienił swoje oblicze, jest figura św. Antoniego z Padwy, które znajduje się na terenie miejscowości Zawory.
- Miejsce tych obiektów nie jest zwykle przypadkowe. Najczęściej powstały w intencjach dziękczynnych, pochwalnych lub błagalnych. Wielokrotnie stawiane celem podziękowania Bogu, które symbolizują ludzkie zwycięstwa, ale często też są niemymi świadkami ludzkich słabości i tragedii. To właśnie te krzyże, figury i kapliczki kryją tak wiele różnych historii wartych poznania i przekazania następnym pokoleniom - powiedziała Katarzyna Stachowiak, sołtyska Konarzyc.
Figura św. Antoniego w Zaworach powstała po zakończeniu II wojny światowej
Historia figury św. Antoniego w Zaworach sięga 1948 roku. Wówczas mieszkaniec miejscowości, Antoni Mieloch postawił ją jako podziękowanie za szczęśliwy powrót do domu z wojennego frontu. Święty Antoni jest patronem rzeczy i osób zaginionych. To również opiekun ubogich, podróżnych, dzieci, małżeństw, górników, narzeczonych i położnic. Teraz dzięki zaangażowaniu wielu osób dobrej woli udało się odrestaurować tę figurę.
- Jest znany i czczony jako cudotwórca ze względu na przepisywane mu liczne cuda, zwłaszcza w odnajdywaniu zagubionych przedmiotów. Wiele osób modli się do niego o pomoc w znalezieniu zaginionych rzeczy, ale także w innych trudnych sytuacjach życiowych. Święty Antoni jest dla nas ważnym symbolem. Przypomina o opiece, którą nas tutaj otacza oraz o swoim nieustannym stawiennictwie - dodała.
- Są takie czasy, kiedy ludzie zachwyceni konsumpcją gubią to, co istotne w życiu. Cel swojego życia. Często jest pustka i właśnie św. Antoni jest tym, który pomaga odnaleźć cel życia - podkreślił ks. Andrzej Dolski, proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja w Książu Wielkopolskim, który poświęcił wyremontowaną figurę.