W Gdańsku startuje 29. Festiwal Szekspirowski. Będzie młodość i renesansowe uczty
W spotkaniu wzięły udział:
- Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
- Joanna Śnieżko-Misterek, koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego
- Anna Ratkiewicz, kierowniczka działu edukacji
- Marta Nowicka, specjalistka ds. oferty teatru.
- Podczas konferencji podkreślały, że festiwal od lat pełni ważną rolę przy wspieraniu młodych adeptów sztuki teatralnej.
- Nie tylko dajemy szansę młodym twórcom, ale przede wszystkim wprowadzamy Szekspira na rynek - mówiła Agata Grenda. - Spektakle, które powstają w ramach naszego konkursu, żyją dalej, wracają do repertuarów teatrów i zdobywają uznanie w Polsce i za granicą.
Duchy ojców i bunt córek
Jednym z zapowiedzianych wydarzeń będzie premiera spektaklu powstałego w koprodukcji z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Inspiracją stał się motyw ducha ojca z „Hamleta”.
- Reżyserka postanowiła opowiedzieć o „duchach ojców”, które współcześnie nawiedzają każdego z nas. Każdy z nas żyje z jakimś duchem. Ten spektakl jest o tym, jak te duchy wpływają na nasze decyzje i życie – tłumaczyła dyrektorka
Na festiwalu pojawi się także spektakl „Learlike”, stworzony przez młody, kobiecy zespół artystek. Przedstawienie już zdobyło nagrody w europejskiej sieci festiwali szekspirowskich, opowiada o buncie trzech córek Lira wobec ojca.
- Tym razem kobiety pytają nie tylko „dlaczego się buntujemy?”, ale też „co z tym buntem dalej zrobić - mówiła Joanna Śnieżko-Misterek
Powroty i reinterpretacje
W programie znalazły się także dobrze znane nazwiska i zespoły: m.in. The Tiger Lillies którzy kilka lat temu zachwycili publiczność muzyczną interpretacją „Hamleta”. Tym razem Martyn Jacquel z tym zespołem przedstawi „Macbeth Song”, powstały we współpracy z teatrem La Femme z Barcelony.
Z Japonii przyjedzie “The Garage” Shakespeare Company z rzadko wystawianym na festiwalach „Ryszardem II”. Jak podkreślały organizatorki, spektakl wyróżnia się filozofią pracy opartą na harmonii i koncentracji, a bilety w Gdańsku wyprzedały się w rekordowym tempie.
Nie zabraknie również przedstawicieli Ukrainy, którzy zaprezentują doceniony na międzynarodowych festiwalach spektakl. Historyk teatru Michael Dobson napisał, że to „najbardziej spójna i poruszająca interpretacja Szekspira, jaką widział od pięćdziesięciu lat”.
A poza sceną...
Festiwal to także liczne wydarzenia towarzyszące. W programie znalazły się m.in. nocne zwiedzania teatru z udziałem aktora-performera.
- Chcemy, żeby widzowie nie tylko oglądali, ale też doświadczali teatru, poczuli jego atmosferę nocą - mówiła Marta Nowicka.
Jednym z bardziej oryginalnych pomysłów w tym roku jest kolacja renesansowa w restauracji “Sztuczka” wyróżnionej przez przewodnik Michelin. Każdemu z ośmiu dań degustacyjnych towarzyszyć będzie opowieść o dawnym Gdańsku i o tym, kto w szekspirowskich czasach mógłby je spożywać.
Festiwal zaprasza również na spotkania autorskie i dyskusje, m.in. wokół książki, która analizuje bohaterów Szekspira z psychologicznego punktu widzenia.
29. Festiwal Szekspirowski potrwa od 25 lipca do 3 sierpnia. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.