Wieluń: Wycieczka pociągiem i rowerem przez Jurę Wieluńską.
Odcinki Wieluń-Dzietrzniki oraz Pątnów-Wieluń uczestnicy wycieczki pokonali pociągami Polregio. Z kolei trasę z Dzietrznik do Bobrownik i dalej do Przywozu i Pątnowa przemierzyli na rowerach.
- To pomysł, który od kilku lat chodził po głowie Zbigniewowi Rybczyńskiemu, członkowi TPW. Dziś udało się ten pomysł zrealizować i jednocześnie był naszym przewodnikiem. Rajd rozpoczęliśmy na dworcu PKP Wieluń Dąbrowa, skąd pociągiem Polregio dotarliśmy do Dzietrznik. Tam przesiedliśmy się na rowery i ruszyliśmy szlakiem najcenniejszych atrakcji przyrodniczych i historycznych regionu. Podczas wizyty w kamieniołomie dołączyła do nas Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa łódzkiego, która przekazała drobne upominki od Urzędu Marszałkowskiego Łodzi - mówi Magdalena Kopańska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wielunia.
Po drodze uczestnicy wycieczki odwiedzili:
- Wronia Woda – starorzecze i cenne siedlisko ptaków wodno-błotnych. Zimuje tu łabędź krzykliwy, występują wydry i bobry. To odcięty meander Warty.
- Góra św. Genowefy – najbardziej na północ wysunięty ostaniec Jury Wieluńskiej z imponującą skałą wapienną, przypominającą ludzką czaszkę.
- Żabi Staw – wyjątkowy zbiornik w bezodpływowym wnętrzu Wielkiego Łuku Warty, znany z grzybieni białych i koncertów płazów.
- Kamieniołom w Bobrownikach – geologiczna ciekawostka z widocznym przekrojem wapiennych skał.
- Kurhan w Przywozie – pochodzi z okresu wpływów rzymskich, usypany jako grobowiec przez ludność kultury przeworskiej.
- Kościół św. Jana Chrzciciela w Łaszewie – świątynia typu wieluńskiego, jedna z najstarszych drewnianych budowli regionu.- Najważniejszym punktem wyprawy były warsztaty geologiczne, które poprowadził Bogusław Kurzyński. Poznaliśmy historię wapieni jurajskich, rozbijaliśmy skały w poszukiwaniu amonitów, strzałek i innych skamieniałości sprzed milionów lat, a także przeprowadzaliśmy doświadczenia chemiczne. Na zakończenie zjedliśmy pyszny posiłek w Kajaki na Warcie – wyjątkowym centrum turystycznym nad Wartą - dodaje Zbigniew Rybczyński, inicjator wycieczki.Dodajmy, że działanie zostało zrealizowane w ramach projektu "Pociąg do Jury. (Geo)turystyczna eksploracja unikalnych walorów ziemi wieluńskiej", dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.