Rzekomy pomór drobiu. Siódme ognisko w województwie lubelskim
Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał oficjalny komunikat informujący o potwierdzeniu kolejnego ogniska rzekomego pomoru drobiu (ND) w regionie. Siódme w tym roku ognisko choroby zostało zidentyfikowane 8 kwietnia 2025 roku, po otrzymaniu wyników badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.
Zakażenie stwierdzono w komercyjnym gospodarstwie w miejscowości Polichna Druga, w gminie Szastarka, powiat kraśnicki. W obiekcie znajdowało się 20 171 sztuk kur rzeźnych. W odpowiedzi na potwierdzenie ogniska, Inspekcja Weterynaryjna niezwłocznie przystąpiła do działań mających na celu jego likwidację. Podjęto procedury obejmujące objęcie gospodarstwa nadzorem, uśmiercenie całego stada oraz jego unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym.
W ramach dalszych czynności przewidzianych przepisami prawa, Inspekcja Weterynaryjna wyznaczyła obszary zapowietrzony i zagrożony. Przeprowadzane są także kontrolne przeglądy gospodarstw utrzymujących drób w tych strefach, w celu szybkiego wykrycia ewentualnych kolejnych przypadków.
Wirus rzekomego pomoru drobiu (Newcastle Disease, ND) nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Może jednak powodować łagodne objawy, takie jak podrażnienie górnych dróg oddechowych czy zapalenie spojówek, w przypadku kontaktu z zakażonym materiałem biologicznym. Z uwagi na wysoką zaraźliwość i skutki ekonomiczne, choroba ta ma istotne znaczenie dla przemysłu drobiarskiego.
Profilaktyka rzekomego pomoru drobiu opiera się głównie na stosowaniu szczepień oraz bezwzględnym przestrzeganiu zasad bioasekuracji. Obejmuje to m.in. ograniczenie dostępu osób postronnych do ferm, stosowanie odzieży ochronnej oraz dezynfekcję sprzętu i pojazdów.
W związku z kolejnym ogniskiem, służby weterynaryjne apelują do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o niezwłoczne zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów u ptaków.