Poznań świętuje tysiąclecie koronacji Chrobrego – nowa wystawa i cykl wydarzeń historycznych
W Poznaniu rozpoczęły się obchody upamiętniające tysiąclecie koronacji pierwszego króla Polski. Jednym z punktów programu jest nowa ekspozycja otwarta w Muzeum Archeologicznym przy ul. Wodnej. Wystawa zatytułowana "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” to zaproszenie do podróży w czasie – do epoki, w której rodziła się polska państwowość.
Ekspozycja mieści się w historycznym Pałacu Górków i stanowi pierwszą część większego projektu realizowanego przez Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Zgromadzone zabytki – zarówno oryginalne, jak i w formie rekonstrukcji – przybliżają codzienność i struktury władzy w państwie pierwszych Piastów. Znajdują się tu m.in. przedmioty związane z religią, wojskowością, obyczajami i gospodarką. Wszystkie opisy udostępniono także w alfabecie Braille’a.
Wystawie towarzyszy punkt edukacyjny na muzealnym dziedzińcu, gdzie zwiedzający mogą dotknąć i przymierzyć rekonstrukcje uzbrojenia i ozdób sprzed tysiąca lat. Wstęp na ekspozycję odbywa się na podstawie biletu do muzeum – z wyjątkiem sobót, gdy obowiązuje darmowy wstęp.
Na czerwiec zaplanowano rozwinięcie ekspozycji w dwóch poznańskich lokalizacjach. Od 17 czerwca, dokładnie w rocznicę śmierci Bolesława Chrobrego, na Ostrowie Tumskim udostępniona zostanie kolejna część wystawy. W kościele pw. Najświętszej Marii Panny zwiedzający poznają historię poznańskiego grodu jako możliwego miejsca narodzin władcy oraz jego pochówku w pobliskiej katedrze. Prezentowane będą także relikty palatium i kaplicy pałacowej, a całość wzbogacona zostanie o treści multimedialne i dostęp do aplikacji z wizualizacjami wyspy sprzed tysiąca lat.
Trzecią odsłoną projektu będzie ekspozycja w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, zaplanowana na 16 czerwca. Skupi się ona na najnowszych odkryciach archeologicznych oraz badaniach nad początkiem polskiej monarchii. Widzowie będą mogli zapoznać się z materiałami filmowymi, wizualizacjami oraz wypowiedziami ekspertów.
Równolegle z wystawami odbywają się działania edukacyjne – od piątkowych wykładów w rezerwacie Genius loci, po lekcje muzealne dla młodszych odbiorców. Letnie miesiące przyniosą także cykl bezpłatnych warsztatów zatytułowanych "Królewskie wakacje”, skierowanych do dzieci i młodzieży.
W ramach jubileuszu przygotowano również dwutomową publikację "Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” pod redakcją Agnieszki Stempin i Mateusza Sikory. Książka dostępna jest również w wersji elektronicznej.
Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach obchodów można znaleźć na stronie Poznan.pl, która przekierowuje na specjalny portal poświęcony Rokowi Bolesława Chrobrego.