Przedstawiciele królowej sportu walczyli w trzeciej edycji mityngu „Lubelskie Koziołki”
– Po sukcesie poprzednich edycji, Lubelskie Koziołki należą obecnie do grona najbardziej oczekiwanych zawodów lekkoatletycznych w Polsce – podkreśla Urszula Jaros, dyrektor mityngu i prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. – W tegorocznych zawodach udział wzięli zarówno zawodnicy oraz zawodniczki z kadry narodowej seniorów, jak i młodzi, utalentowani lekkoatleci z całej Polski i Lubelszczyzny. Do tego zobaczyliśmy reprezentację juniorów Kataru, którzy zapewnili międzynarodowy wymiar rywalizacji – dodaje.
Bardzo dobre wyniki padły w biegach sprinterskich na dystansie 100 m. Rywalizację kobiet wygrała Wiktoria Gajosz z Tomasovii Tomaszów Lubelski (11,40 – wiatr 2.4 m/s), natomiast wśród mężczyzn triumfował Dominik Kopeć z Agrosu Zamość (10,18 – wiatr 2,4 m/s). Rezultaty te nie zostaną jednak uznane do oficjalnych tabel, gdyż wiatr w ich biegach przekraczał dopuszczalną prędkość, która wynosi 2 m/s.
Na dobrym poziomie stał konkurs skoku w dal. Na podium znalazło się dwóch zawodników z klubów województwa lubelskiego. Triumfował Piotr Tarkowski z AZS-AWF Biała Podlaska, uzyskując rezultat 7,93 m. Trzeci był natomiast zaledwie 19-letni Wiktor Proć z TS Startu Lublin. Podopieczny trenera Wojciecha Bobrzyka „pofrunął” na odległość 7,15 m, poprawiając o 8 cm swój rekord życiowy. Zawodników z Lubelszczyzny rozdzielił Krzysztof Grochowski z AZS-AWF Warszawa (7,50 m).
– Wiktor ma dobry początek sezonu. W tym skoku na 7,15 m lekko zahaczył belkę, więc drzemią w nim jeszcze spore rezerwy – zaznacza Wojciech Bobrzyk, szkoleniowiec TS Startu Lublin.
– W jego koronnej konkurencji trójskoku, jak na razie zaliczył 14,70 m, skacząc w swoim pierwszym starcie z zaledwie 12 kroków. Plan na ten rok to uzyskanie minimum 15,20 m na mistrzostwa Europy juniorów w Finlandii, które na pewno może osiągnąć z pełnego rozbiegu. Ten sezon jest już i tak o wiele lepszy od poprzedniego, gdzie ból pleców nie dawał mu skakać. Po tamtych doświadczeniach, w tym roku planujemy mniej startów w trójskoku. Skupiamy się za to na dobrym przygotowaniu. Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, to myślę, że Wiktor może zbliżyć się nawet do granicy 15,50 m – dodaje.
Wartościowe rezultaty padły w biegu na 100 m przez płotki kobiet. Zwyciężyła Natalia Szczęsna z RLTL GGG Radom, osiągając rekord życiowy – 12,96. To 17. lokata w polskich tabelach historycznych. Druga była Monika Kiepura z AZS-AWF Katowice (13,28), a trzecia Liwia Włoszczyk z Agrosu Zamość (13,32). Ta ostatnia poprawiła swoją życiówkę oraz uzyskała minimum na czempionat Starego Kontynentu U23.
Na uwagę zasługują także wyniki reprezentantów AZS UMCS, którzy zwyciężali w swoich konkurencjach: Emilii Wójtowicz (200 m, 23,73 – rekord życiowy), Michała Sierockiego (110 m przez płotki – 13,78), Oskara Stachnika (rzut dyskiem – 59,56 m), Jakuba Chmiela (200 m, 21,12 – rekord życiowy) oraz Jana Śmietanki (400 m – 46,81).
W imprezie odbyły się także zmagania w sztafetach 4x100 m. Rywalizację kobiet wygrała reprezentacja Polski U20, pokonując linię mety w czasie 44,85. W jej składzie był m.in. duet sprinterek Tomasovii Tomaszów Lubelski – Wiktoria Gajosz i Małgorzata Pojęta.
Z kolei wśród panów triumfowała kadra biało-czerwonych U20, uzyskując rezultat 40,29. Na jednej za zmian pobiegł zawodnik AZS UMCS – Patryk Radwan.